Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

VAT do zmiany. To ma być prawdziwa rewolucja

0
Podziel się:

Radykalnie zmieni się filozofia rozliczeń podatkowych przedsiębiorców z urzędem skarbowym.

VAT do zmiany. To ma być prawdziwa rewolucja
(Polaris/East News)

Data wystawienia faktury przestanie decydować już o tym, kiedy podatnik rozliczy się z fiskusem. Tym samym radykalnie zmieni się filozofia rozliczeń podatkowych przedsiębiorców z urzędem skarbowym

_ Rzeczpospolita _ dotarła do najnowszego projektu zmian w VAT przygotowanego przez Ministerstwa Finansów.

Gazeta wyjaśnia, że obecnie gdy na przykład podatnik sprzeda towar 30 marca, może zdecydować czy wystawić fakturę od razu i zapłacić podatek w deklaracji za marzec, czy opóźnić ją i przesunąć uiszczenie podatku nawet do maja. Ministerstwo chce to ukrócić i proponuje, by przedsiębiorca z zasady płacił podatek po tym miesiącu, w którym doszło do transakcji_ . - Nowelizacja uprości zasady rozliczania VAT, ale w zamian czas zapłaty podatku stanie się mniej elastyczny - _podkreśla Michał Grzywacz, doradca podatkowy z kancelarii Grzywacz-Zawada.

Resort chce też zwiększyć do 20 złotych wartość gadżetów i próbek przekazywanych odbiorcom w celach promocyjnych, od których nie będzie trzeba płacić VAT-u. Uproszczona zostanie też dokumentacja w wystawianiu faktur.

Propozycje cieszą przedsiębiorców, bo likwidują bariery, które znalazły się na szczycie listy ograniczeń biznesu opracowanej przez PKPP Lewiatan. Optymizm studzi Maciej Grochulski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Paczuski & Taudul. Jego zdaniem zmiana zasad spowoduje spore zamieszanie. Bo księgowi będą musieli m.in. zmienić programy do rozliczania VAT z fiskusem.

Rozczarują się też przedsiębiorcy, którzy liczyli na powrót auta z kratką. Ograniczenia w odliczaniu VAT przy zakupie takich pojazdów i paliwa do nich będą obowiązywać także w 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Jakie są zalety kwartalnego rozliczania VAT Takie rozwiązanie umożliwia finansowanie bieżących wydatków i inwestycji, pozwalając w wielu sytuacjach uniknąć zaciągania kredytu obrotowego.
VAT może być niższy nawet o kilkanaście punktów procentowych W przypadku handlu w ramach Unii Europejskiej możemy skorzystać z różnych stawek VAT panujących w jej poszczególnych krajach.
vat
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)