Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Arkadiusz Braumberger
|

Ważne zmiany dla firm. Inspektor ochrony danych zastąpi ABI

0
Podziel się:
Ważne zmiany dla firm. Inspektor ochrony danych zastąpi ABI

Wiele firm będzie musiało sprostać nowym obowiązkom w zakresie danych osobowych. Nowe przepisy zostały przyjęte pół roku temu, firmy mają czas na ich wdrożenie do końca maja 2018 r. - pisze "Puls Biznesu".

Nowe przepisy przewidują, że o ochronę danych osobowych będą mogły dbać w przedsiębiorstwach także firmy zewnętrzne. Zmieni się w firmach rola specjalistów od ochrony danych. Administratorzy bezpieczeństwa informacji (ABI) zostaną zastąpieni przez inspektorów ochrony danych (IOD) - czytamy w "PB". W zdecydowanej większości firm ich powołanie będzie obowiązkowe, podczas gdy obecnie istnienie ABI w przedsiębiorstwie jest kwestią wyboru.

Te zmiany to wynik przyjętego w maju 2016 r. przez Unię Europejską nowego rozporządzenia dotyczącego ochrony danych osobowych. Kraje członkowskie muszą stosować nowe regulacje od 25 maja 2018 r.

Jak zauważa "PB", obecnie ABI pełni w zasadzie rolę doradczą dla administratora danych osobowych, który też sam może pełnić tę funkcję. IOD będzie m.in. informował go, a także pracowników, o ich obowiązkach i doradzał, monitorował przestrzeganie przepisów, współpracował z organem nadzorczym (GIODO) i występował w relacjach z osobami, których dane są przetwarzane.

Inspektor, tak jak obecnie ABI, ma podlegać bezpośrednio najwyższemu kierownictwu administratora i nie może być przez nie odwołany, jeśli prawidłowo będzie wykonywał swoje zadania.

kraj
bezpieczeństwo
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)