Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Większy ryczałt za zatrudnienie więźnia. Sejm zatwierdził zmiany w przepisach

28
Podziel się:

Teraz ryczałt wynosi 20 proc. wartości wynagrodzeń przysługujących zatrudnionym osobom pozbawionym wolności. Po zmianach zostanie on podniesiony do 35 proc.

Większy ryczałt za zatrudnienie więźnia. Sejm zatwierdził zmiany w przepisach
(LUKASZ SOLSKI/East News)

Podwyższenie kwoty ryczałtu przysługującego przedsiębiorcy z tytułu zatrudnienia osoby pozbawionej wolności - przewiduje nowelizacja przepisów, którą w czwartek przyjął Sejm. Jest to kolejna zmiana będąca realizacją programu pracy więźniów.

Za nowelizacją ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności głosowało 433 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Jak wskazywał resort sprawiedliwości "zwiększone koszty pracy nie są obecnie w wystarczającym stopniu rekompensowane, co stanowi główny powód niskiego i utrzymującego się od kilku lat poziomu zatrudnienia skazanych". "Obniżenie tych kosztów powinno przełożyć się na zwiększenie zatrudnienia osób pozbawionych wolności" - podkreślało ministerstwo.

W związku z tym na mocy nowelizacji nastąpi podwyższenie kwoty ryczałtu przysługującego przedsiębiorcy z tytułu zatrudnienia osoby pozbawionej wolności. Teraz ten ryczałt wynosi 20 proc. wartości wynagrodzeń przysługujących zatrudnionym osobom pozbawionym wolności. Po zmianach zostanie on podniesiony do 35 proc. Wypłata ryczałtu następuje na wniosek tych przedsiębiorców.

W styczniu prezydent Andrzej Duda podpisał już inną z nowelizacji mających zwiększyć zatrudnienie więźniów. Na mocy zmiany Kodeksu karnego wykonawczego, która wejdzie w życie 1 kwietnia, poszerzeniu ulegną możliwości wykonywania przez więźniów nieodpłatnej pracy na cele społeczne. Zwiększą się także finansowe możliwości Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy poprzez podniesienie z 25 do 45 proc. potrącenia na ten cel z przysługującego skazanemu wynagrodzenia. Jednocześnie z 10 do 7 proc. zmniejszy się wysokość potrąceń z tego wynagrodzenia na cele Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

W państwach Europy Zachodniej wskaźnik zatrudnienia więźniów sięga 60 proc. W Polsce wzrósł od początku 2016 r. z 35 do 42 proc. Według danych Służby Więziennej codziennie prawie 26 tys. skazanych wykonuje różnego rodzaju prace, w tym 6,8 tys. - poza zakładami karnymi. 10,3 tys. to osoby zatrudnione odpłatnie, a ponad 15,5 tys. - nieodpłatnie.

Na program poszerzenia możliwości pracy więźniów składa się też plan budowy w latach 2016-2023 40 hal produkcyjnych przy zakładach karnych, w których będą mogli pracować osadzeni.

wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
WYRÓŻNIONE
poniżej 6%
8 lat temu
A co z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych? w prawie każdej instytucji państwowej próg zatrudnienia osób niepełnosprawnych nie przekracza wymaganymi przepisami progu 6%. Od ponad roku staram się o prace w Urzędzie Miasta we Włocławku, posiadam studia administracyjne i nawet na zwykłego referenta czy podinspektora nie mam szans się dostać, a wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w tym urzędzie permanentnie utrzymuje sie poniżej 6%. Nie potrzebuje żadnych specjalnych podjazdów czy toalet, jestem sprawna ruchowo, a mimo to zawsze znajduje się ktoś ,,lepszy" zdrowy i zostaje zatrudniany. Gdyby człowiek nie był zdany na pomoc rodziny to by wyjechał jak najdalej od tego miasta, a że jest jak jest to chodzi tylko na te rozmowy rekrutacyjne i nadzieje niepotrzebnie sobie robi !!!
Klawisz
8 lat temu
Najwyższy czas, niech pracują i zarabiają na własne utrzymanie
Baca
8 lat temu
Ktoś powiedział że Polska jest pięknym kraje głupich ludzi i naiwnych ulegającuch każdejpropagandzie nawet tej szkodliwej dla niej.