Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więźniowie atrakcyjnymi pracownikami

0
Podziel się:

Coraz więcej przedsiębiorców poszukujących niewykwalifikowanych pracowników zwraca się do dyrektorów więzień o zgodę na zatrudnienie skazanych.

Coraz więcej przedsiębiorców poszukujących niewykwalifikowanych pracowników zwraca się do dyrektorów więzień o zgodę na zatrudnienie skazanych - czytamy w „Rzeczpospolitej".

Choć więźniowie często są mniej wydajni niż zwykli pracownicy, zainteresowanie przedsiębiorców zatrudnianiem skazanych znacznie wzrosło. Powód?

Przedsiębiorcy rekompensują to sobie znacznie niższymi pensjami, jakie muszą im zapłacić. Właściciel firmy może bowiem zatrudnić skazanego na cały etat, płacąc mu tylko połowę wynagrodzenia minimalnego, czyli 468 zł brutto miesięcznie, plus składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, chorobowe i fundusz pracy i ewentualny koszt przewiezienia skazanych na miejsce wylicza gazeta.

Skazanego zatrudniać można na podstawie skierowania lub umowy: o pracę, zlecenia, o dzieło czy o pracę nakładczą. Zanim jednak do tego dojdzie, przedsiębiorca musi zawrzeć z dyrektorem zakładu karnego umowę o odpłatne zatrudnienie skazanych. Większość skazanych zatrudnionych jest na zasadzie skierowania.

Jeśli jednak pracodawca nie jest zadowolony ze skazanego, to wolno mu występować do dyrektora zakładu karnego o wycofanie tego więźnia z zatrudnienia- czytamy w "Rzeczpospolitej".

Skazanego trzeba bowiem poinstruować o sposobie wykonywania pracy, przeszkolić w zakresie BHP i przepisów przeciwpożarowych. Pracodawca musi mu także dostarczyć odzież roboczą.

Przedsiębiorcy wybierają najczęściej skazanych z zakładów otwartych i półotwartych, którzy sami mogą dojechać do pracy. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na zatrudnienie skazanych wymagających konwojowania, musi się liczyć z koniecznością pokrycia wynikających z tego dodatkowych kosztów - podaje gazeta.

Przykładowo na Podkarpaciu pracuje 4,5 tysiąca więźniów. Wyuczony w zawód więzieniu pomaga znaleźć pracę na wolności. Poza tym skazani chwalą sobie możliwość wyjścia poza mury. To wszystko wymaga jednak większego wysiłku - także od służby więziennej.

Nie każdy skazany ma też szansę na pracę. Mogą ją odbywać tylko skazani za lżejsze przestępstwa, na mniejsze wyroki, nie stwarzający zagrożenia, cieszący się dobra opinią. Na pracę poza murami nie mają szansy gwałciciele, zabójcy czy gangsterzy.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)