Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Wniosek o upadłość konsumencką a niewypłacalność. Kto może ogłosić upadłość?

1
Podziel się:

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być dobrym sposobem, by pozbyć się nadmiernego zadłużenia. W określonych sytuacjach jednak nie da się ogłosić upadłości przez osobę fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej. I to już w momencie, gdy składany jest już wniosek.

W pewnych sytuacjach sąd może oddalić wniosek o upadłość konsumencką
W pewnych sytuacjach sąd może oddalić wniosek o upadłość konsumencką (Fotolia)

Ogłoszenie upadłości możliwe jest w sytuacji, gdy dłużnik jest niewypłacalny. Zgodnie jednak z przepisami prawa upadłościowego możliwość ogłoszenia upadłości związana jest z koniecznością spełnienia przez dłużnika dodatkowych przesłanek. Inaczej mówiąc, prawo poszerza definicję związaną z niewypłacalnością dłużnika, który jest konsumentem.

Prawo upadłościowe

Upadłość konsumencka to nazwa używana do określenia procesu upadłości, który może być ogłoszony przez osobę fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Żeby jednak taka upadłość mogła być ogłoszona, to trzeba spełnić konkretne formalności. Zanim znowelizowano prawo upadłościowe, nie wszyscy mogli skorzystać z takiej możliwości. Wszystko dlatego, że ustawodawca uznał, że ogłoszenie upadłości jest możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach.

Czy każdy ma prawo ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości ma prawo dłużnik, który jest osobą fizyczną, który mieszka i na stałe przebywa w Polsce i nie prowadzi działalności gospodarczej ani nie jest wspólnikiem spółki. Dłużnik taki jest niewypłacalny i nie ponosi winy za to, że zwiększa się stopień niewypłacalności.

Niewypłacalność jest stanem, kiedy dłużnik nie jest w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Istotne jest, że przyczyny niewypłacalności muszą być wyjątkowe i niezależne od niego. Innymi słowy takie, które są nietypowe i obiektywne. O jakie więc sytuacje chodzi? To sytuacje, które jeśli wystąpią, to przyczynią się do tego, że dłużnik stanie się niewypłacalny i spowoduje oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości.

Chodzi o:

  • zaciągnięcie zobowiązań przez dłużnika, w sytuacji, gdy jest on już niewypłacalny, czyli nie ma możliwości regulowania wymagalnych zobowiązań pieniężnych;
  • rozwiązanie stosunku pracy dłużnika z przyczyn, które leżą po stronie pracownika;
  • rozwiązanie stosunku pracy dłużnika za jego zgodą.

Oddalenie wniosku o upadłość konsumencką

Według przepisów prawa sąd ma prawo oddalić wniosek o związany z ogłoszeniem upadłości, jeśli w stosunku do dłużnika w ciągu dziesięciu lat przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości:

  • było prowadzone postępowanie upadłościowe lub inne postępowanie, które miało na celu umorzenie całości lub części zobowiązań;
  • było prowadzone postępowanie upadłościowe, na mocy którego nie udało się zaspokoić wszystkich wierzycieli, a dłużnik nie wykonał swoich zobowiązań;
  • było prowadzone postępowanie upadłościowe, jeśli umorzono postępowanie z innych przyczyn niż na wniosek wszystkich wierzycieli.

Trzeba więc wiedzieć, że nie da się więc zawsze wydać postanowienia o tym, że ogłoszona będzie upadłość konsumencka. Dłużnik, który jest konsumentem, nie musi składać wniosku. Jest to jego prawo, z którego może skorzystać w każdym czasie. I nie ma tu znaczenia, kiedy pojawiły się oznaki niewypłacalności. Zawsze przed podjęciem decyzji o tym, że wniosek taki będzie złożony, to trzeba przeanalizować czy nie ma przesłanek, które uniemożliwiają ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
FUBAR
4 lata temu
To wielki sukces ,ze od 1945 roku nie powstalo praqwo upadlosci konsumenckiej . Komornicy pomagaja utrzymywac lad spoleczny oraz respekt Narodu dla wladzy.