Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Wpis do rejestru BDO. Mija ważny termin

184
Podziel się:

Setki tysięcy polskich przedsiębiorców muszą się pospieszyć, jeśli nie chce zapłacić milionowej kary. Chodzi o wpis do rejestru BDO. Muszą go dokonać wszystkie przedsiębiorstwa, które wytwarzają odpady inne niż komunalne. Zostały im dwa tygodnie.

Firmy produkujące odpady inne niż komunalne muszą dokonać wpisu do rejestru BDO
Firmy produkujące odpady inne niż komunalne muszą dokonać wpisu do rejestru BDO (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Czasu pozostało niewiele. Ostateczny termin mija z końcem grudnia, a wciąż wielu przedsiębiorców nie wie o tym obowiązku.

Nowe przepisy odpadowe dotyczą znacznej grupy przedsiębiorców. Tak samo jest w nich traktowana duża firma produkcyjna, jak fryzjerka czy sklepikarz. Wystarczy, że wytwarzają śmieci, które nie są zwykłymi odpadami komunalnymi.

Jeśli do 1 stycznia nie zarejestrują się w BDO, nikt nie odbierze od nich odpadów, a Inspektorat Środowiska, który będzie kontrolował firmy pod tym względem, nakładać będzie wysokie kary.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Co się zmienia i dlaczego? Do tej pory wszyscy przedsiębiorcy wytwarzający odpady - takie jak kartony, opakowania foliowe, pudełka po szamponach i farbach (pudełka po farbach to odpad niebezpieczny), czy lakierach do paznokci, oleje, tonery do drukarek - po prostu podpisywali umowy z firmami, które je odbierały.

Dalej nikogo nic nie obchodziło. Od nowego roku trzeba prowadzić ewidencje odpadów i wystawiać karty ich przekazania. Wszystko to właśnie w elektronicznym systemie BDO.

- Łatwiej powiedzieć, kogo to nie dotyczy. W BDO muszą być warsztaty samochodowe, zakłady fotograficzne, drukarnie, instytucje jak szpitale, przychodnie, zwykłe sklepy za sprawą tzw. foliówek, transportujący odpady i firmy działające w branży odpadowej. Duże firmy wiedzą o tym obowiązku, ale mali przedsiębiorcy mogą wpakować się w kłopoty, bo kontrole na pewno będą - mówiła niedawno money.pl Aldona Maziak, specjalista ds. ochrony środowiska z firmy PHU ECO /Spółdzielnia Pracy Argo Film.

Wniosek o wpis do rejestru BDO można złożyć elektronicznie na stronie biznes.gov.pl. Można to również zrobić w urzędzie albo listownie. Wpisu dokonuje marszałek województwa.

Za niewpisanie do rejestru grożą kary w wysokości nawet do miliona złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(184)
Nikos
4 lata temu
Przestańcie mieszać zacznijcie czytać ze zrozumieniem.,......https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-bdo-a-obowiazek-rejestracji-podmiotow-do-konca-roku https://www.bankier.pl/wiadomosc/BDO-spedza-sen-z-powiek-nie-tylko-przedsiebiorcom-7794577.html https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/obowiazki-przedsiebiorcy/chce-wypelniac-obowiazki-srodowiskowe/proc_170-wpis-do-rejestru-bdo-podmioty-wprowadzajace-produkty-produkty-w-opakowaniach-i-gospodarujace-odpadami
Adas
4 lata temu
Chory kraj policyjny i chory . Neo socjalizm . Koszmar dla małej klasy średniej i każdego przedsiębiorcy od malutkiego po giganta
gróby
4 lata temu
Nie mam żadnych odpadów , wszystko zjadam
Uczynna Sąsia...
4 lata temu
A podpaski i tampony z toalety w mojej firmie trzeba zgłaszać??? I jaki mają kot??? A moi sąsiedzi mają dzieci na 5500 zł i czy to jest już skala przemysłowa i czy muszą sie rejestrować jako wytwórca materiałów niebezpiecznych w postaci 50 kilogramów pampersów co miesiąc
ja
4 lata temu
rząd dba głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A co rząd zrobi dla przedsiębiorców? Na razie to tylko podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. W Polsce nie ma przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, nowymi obowiązkami, kosztami pracy, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeryt.ura nie jest Ci potrz.ebna. Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
...
Następna strona