Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyślij pracownika na zaległy urlop

0
Podziel się:

Pracownicy, którzy nie wykorzystali całego ubiegłorocznego urlopu - muszą do końca marca wybrać zaległe wolne.

Choć sezon urlopowy dopiero za kilka miesięcy, to już teraz pracodawcy powinni zweryfikować plany urlopowe swojej załogi. Osoby, które nie wykorzystały całego ubiegłorocznego urlopu muszą do końca marca wybrać zaległe wolne.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, jeżeli pracownik nie wykorzysta przysługującego mu wolnego w danym roku kalendarzowym – powinien wybrać zaległy urlop najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku (nie dotyczy to urlopu na żądanie).Wystarczy, by urlop rozpoczął się 31 marca.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak policzyć urlop?
Ustalenie w przepisach terminu wykorzystania „nadwyżki urlopowej” nie oznacza, że w kwietniu stary urlop już się nie należy. Otóż zgodnie z art. 291 k.p. - prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego przedawnia się dopiero z upływem *3 lat *od dnia, w którym stało się wymagalne.

Kolekcjonerów dni wolnych można posłać na urlop przymusowy. I choć przepisy prawa pracy są w tej kwestii niejasne, to na pomoc pracodawcom przychodzi wyrok Sądu Najwyższego z 24 stycznia 2006 r. (IPK124/05). SN uznał, że pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop nawet bez jego zgody.
Istnieje jednak ryzyko, iż taki sposób realizacji prawa do urlopu nie spodoba się inspektorowi pracy.

By nie dopuścić do gromadzenia przez załogę zaległych urlopów pracodawca już na początku roku powinien sporządzić tzw. plan urlopów. *
Przy tworzeniu planu należy pamiętać, iż przynajmniej jedna część urlopu musi trwać nie mniej niż *
14 dni
kalendarzowych.

Zgodnie z art. 163 k.p. urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. W planie nie ujmuje się urlopu udzielanego na tzw. żądanie (4 dni w roku).UWAGA!

Zaległy urlop powinien się rozpocząć najpóźniej 31 marca br.

Pracodawca nie zawsze musi ustalać plan urlopów. Może tego nie czynić, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę. Dotyczy to także pracodawcy, u którego w ogóle nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu bezpośrednio z pracownikiem.

Warto zaznaczyć, iż na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika-ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.

Z realizacją planów bywa jednak różnie.

Zdarzyć się może, iż zaplanowany wcześniej urlop zostanie przesunięty na bardziej dogodny moment. W zależności od tego, kto występuje z inicjatywą zmiany terminu urlopu, wyróżniamy:

Może się również zdarzyć, iż pracownik zostanie *odwołany z urlopu. *Zgodnie z przepisami prawa pracy (art. 167) pracodawca może odwołać pracownika z urlopu jedynie wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.
W takim przypadku pracownik musi stawić się w miejscu wskazanym przez pracodawcę.
Pracodawca natomiast musi liczyć się z koniecznością pokrycia kosztów poniesionych przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu (np. koszty przejazdu, pobytu w ośrodku wypoczynkowym itp.)

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)