Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Wystawienie dwóch faktur pozwoli uniknąć split paymentu

20
Podziel się:

Skarbówka jednoznacznie potwierdza - sprzedawca towarów lub usług może do jednego zamówienia wystawić kilka faktur i tylko na jednej z nich zafakturować sprzedaż, która wymaga obowiązkowe dzielenie płatności w ramach tzw. split paymentu. Znaczenie ma bowiem wartość brutto na fakturze, a nie wartość całego zamówienia. To już kolejne stanowisko fiskusa, które nieco łagodzi restrykcyjne przepisy podatkowe w tym zakresie – pisze Krzysztof Koślicki w serwisie Prawo.pl

Skarbówka jednoznacznie potwierdza - sprzedawca towarów lub usług może do jednego zamówienia wystawić kilka faktur.
Skarbówka jednoznacznie potwierdza - sprzedawca towarów lub usług może do jednego zamówienia wystawić kilka faktur. (123RF)

Wydana kilka dni temu interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0111-KDIB3-2.4012.646.2019.1.AZ dotyczyła kwestii, czy prawidłowe jest osobne fakturowanie sprzedaży towarów ujętych w załączniku nr 15 ustawy i osobne fakturowanie pozostałych towarów.

Organ podatkowy przypomniał w niej, że obowiązek wystawiania faktur z adnotacją „mechanizm podzielonej płatności” będzie istnieć, jeżeli łącznie spełnione będą trzy warunki, tj. faktura:

  • będzie wystawiana na kwotę należności ogółem (kwotę brutto) przekraczającą 15 tys. zł lub jej równowartość,
  • będzie dokumentować dostawę towarów lub świadczenie usług, o których mowa w dodanym załączniku nr 15 do ustawy o VAT,
  • czynności będą dokonywane na rzecz podatnika.

Podział transakcji dla celów VAT jest możliwy

Oznacza to zatem, że nie ma przeszkód, aby sprzedawca w ramach realizacji jednego zamówienia dokonywał odrębnego fakturowania sprzedaży towarów ujętych w załączniku nr 15 do ustawy oraz sprzedaży towarów spoza tego załącznika. Organ podatkowy uznał, że sprzedawca może więc wystawić odrębne faktury. Jedna z nich będzie odnosić się do dostawy towarów objętych załącznikiem nr 15 do ustawy, druga zaś do sprzedaży towarów spoza załącznika nr 15 do ustawy. Dodatkowo, dyrektor KIS zwrócił uwagę, że dla dokonania zapłaty należności z zastosowaniem obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności istotne znaczenie ma wartość brutto na fakturze, a nie wartość całego zamówienia.

Zobacz: Jawne wynagrodzenia w ofertach pracy? "Zdecydowane nie"

Jakub Czerski, konsultant podatkowy w kancelarii Accace Advisory, zwraca uwagę, że podatnik zwrócił się o ocenę podatkową modelu biznesowego swojego przedsiębiorstwa.

- Zgodnie bowiem z wykładnią, z ekonomicznego punktu widzenia usługi nie powinny być dzielone dla celów podatkowych, gdy tworzą jedną usługę kompleksową. W skrajnym przypadku organ podatkowy może uznać świadczenie za złożone i oczekiwać zastosowania jednolitej stawki VAT na fakturze. W takich okolicznościach może nałożyć na podatnika sankcje w wysokości 30 proc. – na dostawcę za brak adnotacji “mechanizm podzielonej płatności” na fakturze, a na nabywcę za realizację płatności z ominięciem split paymentu – podkreśla ekspert.

Split payment coraz mniej problematyczny?

Zdaniem Jakuba Czerskiego, przytoczona interpretacja wpisuje się w trend pozytywnych sygnałów w kontekście niejasnych wciąż przepisów dotyczących podzielonej płatności.
- Wcześniej Ministerstwo Finansów rozwiało wątpliwości związane z nadgorliwym zamieszczaniem adnotacji o obowiązkowym dzieleniu płatności – na szczęście i tu obyło się bez niespodzianek. Ministerstwo wytłumaczyło, iż nabywca nie musi stosować się do przepisów mechanizmu podzielonej płatności, jeżeli transakcja nie spełnia wymogów ustawy. Innymi słowy – może taki zapis na fakturze zignorować – przypomina Accace Advisory.

Warto również przypomnieć w tym miejscu o interpretacji nr 0112-KDIL2-1.4012.451.2019.1.MK. Dotyczyła ona mechanizmu podzielonej płatności przy sprzedaży usługi serwisowej samochodu. Usługa jako świadczenie kompleksowe nie jest objęta obowiązkowym split paymentem, ale części samochodowe kupowane niezależnie od niej już tak. W interpretacji organ podatkowy potwierdził, że gdy przedmiotem sprzedaży jest wyłącznie usługa serwisowa (naprawa pojazdu), to nie będzie ona objęta obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności.

Dyrektor KIS, zwrócił jednak uwagę, że skoro przedmiotem sprzedaży jest wyłącznie usługa, to na fakturze jako przedmiot sprzedaży powinna być wskazana wyłącznie ona. Natomiast ewentualne materiały czy wartość robocizny (tj. wartość poszczególnych składowych danej usługi) może być umieszczona poza elementami obowiązkowymi faktury, jako elementy dodatkowe np. w części informacyjnej faktury lub w osobnym dokumencie - np. w kosztorysie. Organ podatkowy podkreślił, że faktura jest dokumentem sformalizowanym, mającym odzwierciedlać faktyczne zaistniałe zdarzenie gospodarcze i nie może wprowadzać w błąd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Prawo.pl
KOMENTARZE
(20)
Miruś
4 lata temu
Wszystko to tak zagmatwane, że ciężko się połapać nie siedząc w prawie na co dzień. Jedyną pomocą dla przedsiębiorców są wyspecjalizowane księgowe/kadrowe :) Znalazłem takie na stronie SEKA S.A. polecam
Miruś
4 lata temu
Wszystko to tak zagmatwane, że ciężko się połapać nie siedząc w prawie na co dzień. Jedyną pomocą dla przedsiębiorców są wyspecjalizowane księgowe/kadrowe :) Znalazłem takie tutaj ;) https://bit.ly/2Umm4c6 polecam
Igor
4 lata temu
Za te swoje interpretacje bubli prawnej urzedasy dawno powinni siedziec, nie tylko banas.
bon
4 lata temu
Co za masakra! "...sprzedaż, która wymaga obowiązkowe dzielenie płatności" Kto autorowi tego tekstu dał maturę? Wymaga się kogo? czego? (dopełniacz!) np. dobrego zachowania, Po polsku więc będzie- "...wymaga obowiązkowego dzielenia płatności"! Czy to takie trudne? Pożal się Boże redaktorze.
gość
4 lata temu
Tak tak, teraz jeden dyrektor mówi jedno, a za chwilę inny powie zupełnie coś innego. Byle tylko naciągnąć na karę.