Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachęty podatkowe dla inwestujących w innowacyjność

0
Podziel się:

Ruch Palikota chce wprowadzenia zachęt podatkowych dla przedsiębiorców inwestujących w nowoczesne technologie.

Zachęty podatkowe dla inwestujących w innowacyjność
(Stanisław Kowalczuk/East News)

Ruch Palikota chce wprowadzenia zachęt podatkowych dla przedsiębiorców inwestujących w nowoczesne technologie. Chodzi o to, by przedsiębiorca mógł odpisać od podstawy podatku CIT dwukrotność kwoty zainwestowanej w innowacyjne rozwiązanie - podkreśla Łukasz Gibała (RP).

Poseł poinformował, że do Sejmu trafił już projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) w tej sprawie. Gibała stwierdził na dzisiejszej konferencji prasowej, że jeśli chodzi o poziom innowacyjności, z polską gospodarką jest _ bardzo źle _. To poważny problem - mówił - bo, jeśli chcemy konkurować z wiodącymi gospodarkami świata, musimy wytwarzać produkty o wyższej jakości i bardziej zaawansowanej technologii. Poseł przekonywał, że zwiększenie innowacyjności gospodarki jest wobec tego ważnym zadaniem państwa.

Dlatego - jak dodał - RP zgłosił odpowiedni projekt ustawy. _ - Idea jest następująca: jeśli jakaś firma inwestuje w badania i rozwój poprzez zakup technologii albo jej wytworzenie, to dzięki temu może odpisać sobie 200 proc. zainwestowanej kwoty od podstawy podatku dochodowego _ - tłumaczył poseł.

Podał także przykład firmy, która zainwestowała 1 mln zł w zakup lub wytworzenie nowoczesnej technologii, np. robota, który usprawni produkcję. - _ Dzięki temu ta firma może odpisać 2 mln od podstawy opodatkowania, podstawy CIT. Ponieważ CIT wynosi w Polsce 19 proc., więc tak naprawdę ta firma zaoszczędza na podatku 380 tys. zł, czyli ta innowacja została sfinansowana w 38 proc. przez państwo, a w 62 proc. przez przedsiębiorcę _ - mówił polityk Ruchu.

Uzasadniał, że podobne rozwiązania funkcjonują w wielu krajach Europy Zachodniej, np. we Francji. _ Tam przedsiębiorca, który zainwestuje w nowoczesne technologie, może odpisać 30 proc. już od samego podatku _ - powiedział.

Poseł zwrócił też uwagę, że w obecnie obowiązujących w Polsce przepisach przewidziano tzw. ulgę na nowoczesne technologie, która jednak - jego zdaniem - _ w ogóle nie funkcjonuje _ i okazała się _ bublem legislacyjnym _.

W uzasadnieniu do projektu autorstwa Ruchu Palikota czytamy, że jego celem jest wprowadzenie zachęt podatkowych dla inwestujących w innowacyjność i że zakłada on stworzenie instytucji _ kredytu na innowacje _.

_ - Polega (ona) na przyznaniu przedsiębiorcom, będącym podatnikami CIT, których rezultaty inwestycji w badania i prace rozwojowe podnoszą poziom innowacyjności ich przedsiębiorstw, możliwości odliczenia od podstawy podatku dwukrotności kwot wydatków poniesionych w związku z nabyciem lub wytworzeniem innowacyjnych wartości majątkowych _ - napisano w uzasadnieniu.

_ Kiedy Platforma zajmuje się własnymi problemami, wymienianiem ministrów, kiedy PiS jak zwykle mówi o katastrofie smoleńskiej, a SLD zajmuje się zapraszaniem tudzież wycinaniem gości na organizowaną przez siebie imprezę, my - jako Ruch Palikota - zajmujemy się gospodarką _ - oświadczył Gibała.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto, co łączy Ruch Palikota z polską prawicą W konstytucji powinien pojawić się także zapis umożliwiający przyjęcie przez Polskę waluty euro?
Ta ustawa da urzędnikom władzę absolutną Nowe przepisy mogą być groźne nie tylko dla klientów stacji benzynowych, ale i firm.
Palikot wskazuje winnych ws. Amber Gold - _ Próbuje się znaleźć kozła ofiarnego i zamieść sprawę pod dywan _ - uważa poseł z Biłgoraju.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)