Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaliczki a wymiar świadczeń chorobowych

0
Podziel się:

Jak ustalić podstawę wymiaru świadczeń chorobowych, gdy niektóre składniki wynagrodzenia wypłacane są zaliczkowo?

Zaliczki a wymiar świadczeń chorobowych

Czasami pewne składniki wynagrodzenia uwzględniane w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego lub zasił­ku, np. premie, nagrody, wypłacane są zaliczkowo.

W takim przypadku może się zdarzyć, że za okres, z którego ustalana jest podstawa wymiaru, składniki wynagrodzenia uwzględniane w tej podstawie zostały wypłacone nie w pełnej wysokości, ale zaliczkowo.

Do podstawy wymiaru przyjmuje się wówczas te składniki w wysokości wypłaconej zaliczkowo.

ZOBACZ TAKŻE:
Zaliczka to pożyczka czy przychód?Jeżeli jednak w trakcie pobierania wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku albo nawet po okresie jego pobierania pracodawca wypłaci wyrównanie składnika wynagrodzenia wypłaconego wcześniej zaliczkowo, podstawę wymiaru przelicza się, uwzględniając ten składnik w pełnej wysokości przysługującej po wyrównaniu.

Po ustaleniu nowej wysokości świadczenia wyrównuje się jego wypłatę.

Zatem jeżeli w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, niektóre składniki wynagrodzenia zostały wypłacone zaliczkowo, do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku *przyjmuje się te składniki w wysokości wypłaconej zaliczkowo. *

Po ich wyrównaniu podstawę wymiaru zasiłku przelicza się, uwzględniając te składniki i wyrównuje wysokość zasiłku.
Podstawa prawna:
  • ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31 , poz. 267 ze zm.).
msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)