Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w emeryturach i rentach

0
Podziel się:

Już od 1 stycznia 2004 r. zaczną obowiązywać zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z FUS, które dotyczyć będą głównie kwoty bazowej i waloryzacji świadczeń

.

Od nowego roku, przy ustalaniu wysokości emerytury lub renty, wskaźnik podstawy wymiaru tych świadczeń powinien być pomnożony przez kwotę bazową. Kwota ta wynosi 100% przeciętnego wynagrodzenia - pomniejszonego o potrącone składki na ubezpieczenie społeczneubezpieczenie społeczne -(określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych) i obowiązującego w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, a do końca grudnia 2003 r. – w kwartale poprzedzającym termin waloryzacji.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca danego roku. Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Waloryzacja obejmuje emerytury i renty przyznane przed 1 marca. Wskaźnik waloryzacji wynosi nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym powiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Katarzyna Konieczna, ekspert poradnika „Personel od A do Z. Prawo pracy” przypomina, że do końca 2003 r. wskaźnik waloryzacji ustala się w ustawie budżetowej, natomiast od początku 2004 r. wskaźnik waloryzacji będzie corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, która powinna w formie uchwały uzgodnić wysokość wskaźnika waloryzacji i ogłosić go w Monitorze Polskim. W przeciwnym razie wskaźnik waloryzacji określi poprzez rozporządzenie Rada Ministrów.

emerytury
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)