Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Zmiany w JPK. Nowość od 1 października

20
Podziel się:

Od 1 października przedsiębiorcy płacący VAT będą musieli nieco inaczej wysyłać skarbówce dane na temat prowadzonej przez nich sprzedaży i zrealizowanych transakcji. Zmieni się bowiem forma Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Zmiany w JPK. Nowość od 1 października
Ważne zmiany dla podatników już od 1 października (money.pl, Rafał Parczewski)

Zmiany zostały odłożone w czasie przez pandemię koronawirusa. Od października jednak taryfy ulgowej ma nie być.

Wszystkie transakcje przeprowadzone przez podatników VAT po 1 października będą musiały znaleźć się w nowym pliku JPK_V7. To spora zmiana, bo do tej pory tacy przedsiębiorcy musieli wysyłać skarbówce dwa pliki - JPK_VAT oraz deklaracje VAT-7.

Nowy plik zostanie podzielony na dwie części - ewidencyjną i deklaracyjną. Pierwsza ma odpowiadać temu, co do tej pory znajdowało się w JPK_VAT plus kilka dodatkowych informacji.

Zobacz także: Luki w polskim prawie, pieniądze wyciekają. "Uszczelnianie cały czas musi postępować"

Druga zaś to to, co znajdowało się do tej pory w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Te dokumenty de facto przestaną funkcjonować jako samodzielne deklaracje.

Co istotne, dla przedsiębiorców żadnych obowiązków ma nie przybywać. Nie trzeba będzie składać żadnych nowych oświadczeń ani dokumentów w skarbówce. Po prostu rozliczenie za październik będzie trzeba wysłać już na nowych zasadach.

W JPK_V7 trzeba będzie też oznaczać niektóre towary i usługi. Lista specjalnych kodów GTU znajduje się w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 roku.

Jak ma wyglądać wypełnianie pliku? "Będzie to proste w obsłudze narzędzie webowe, wymagające połączenia z Internetem, które zastąpi dotychczasowy plik w formacie csv. Nowa wersja zostanie udostępniona od 1 października na podatki.gov.pl. Z formularza będą mogli korzystać także podatnicy posiadający kontrahentów zagranicznych" - informuje resort finansów.

Podatnicy będą mogli skorygować ewentualne błędy w złożonej ewidencji JPK_VAT. Jeżeli podatnik w ciągu 14 dni od otrzymania wezwania, prześle skorygowany plik lub wykaże, że ewidencja nie zawiera błędów wskazanych w wezwaniu, nie zostanie ukarany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
podatki
firma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
RS
2 lata temu
Napisano tu masę bzdur. Oczywißcie ,że przedsiębiorca będzie miał znowu dużo nowych obowiązkòw + nowa odpowiedzialniść karna za pomyłkę. Np za pomyĺkè w oznaczeniu piwa 1 butelki bezalkoholowego jako alkoholowe 500 zĺ.
Epic Tech
2 lata temu
Poczytajcie stronę epic tech ... tk będzie wyglądała przyszłośc rozliczeń międzyludzkich. Państwo i urzędy będą bezsilne wobec chęci anonimowości społeczeństwa. Ludzie mają już dośc wiecznej inwigilacji i przerostu państwa nad społęczeństwem. Zmieniamy się jako ludzie na całym świecie. Większą wartość ma dla nas społeczność niż opowieści o mocy państwa i jego dobroci dla ludzi ( za ich własne astronomiczne podatki ). Idze inne postrzeganie świata. Pandemia to uczyniła.
Babcia
2 lata temu
to nie nowść tylko teroryzowanie podatników
miki
2 lata temu
Jaki rząd takie uławienie , tylko migracja z fimą za granicę , tu zajeżdzą biurokracja , podatkami plus brak stabilności w prawie podatkowym.
Nowik
2 lata temu
Teraz aby przypisać dobrze kody GTU trzeba sprawnie poruszać się w ustawie akcyzowej gdzie kiedyś akcyzą zajmowały się osobne urzędy , można zadzwonić do pierwszego lepszego US i spytać się o ustawę akcyzową ... w telefonie nastąpi cisza...