Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Szygulski
|

Zobacz, jak zarejestrować spółkę z o.o.

0
Podziel się:

Już za 5 tys. złotych założysz spółkę, w której nie ryzykujesz całym majątkiem.

Zobacz, jak zarejestrować spółkę z o.o.
(Nyul/Dreamstime.com)

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możemy założyć nawet w pojedynkę, wystarczy że dysponujemy 5 tys. złotych na kapitał zakładowy i dokonamy wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Najprawdopodobniej od 2012 roku będziemy mogli zrobić to przez internet a proces rejestracji zajmie zaledwie jeden dzień.

Jedną z podstawowych zalet spółki z o.o. jest stosunkowo niskie ryzyko ekonomiczne, jakie ponoszą wspólnicy. Nie odpowiadają oni bowiem za zobowiązania spółki. Jedyne co mogą utracić, to wkład wniesiony do kapitału zakładowego. Pewną odpowiedzialność za długi mogą za to ponieść członkowie zarządu, jeśli nie dochowali odpowiedniej staranności w zarządzaniu spółką.

Jak sporządzić wniosek?

Zasady rejestracji i funkcjonowania spółek z o.o. reguluje Kodeks spółek handlowych. Zgodnie z nim, spółkę musimy zgłosić do Krajowego Rejestru Sądowego. We wniosku o wpis do KRS powinniśmy zawrzeć następujące informacje:

 • nazwę spółki oraz adres jej siedziby,
  • przedmiot działalności spółki,
  • wysokość kapitału zakładowego,
  • nazwiska, imiona i adresy członków zarządu oraz nazwiska i imiona członków ewentualnej rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej,
  • w przypadku spółki jednoosobowej dane jedynego wspólnika spółki,
  • czas trwania spółki, w przypadku gdy jest on określony z góry.

Do wniosku dołączamy umowę powołania spółki i składamy go do właściwego wydziału gospodarczego sądu rejonowego, odpowiedniego dla siedziby spółki.

Nazwę spółki możemy dobrać dowolnie, z tym że musi ona zawierać zwrot _ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością _. W codziennej działalności możemy też używać skrótów _ spółka z o.o. _ oraz _ sp. z o.o. _

Ile to kosztuje?_ _

Za wpis do rejestru musimy zapłacić tysiąc złotych. Dokonanie jakiejkolwiek zmiany w rejestrze będzie nas kosztować 400 złotych. Musimy też opłacić ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, które kosztuje 500 złotych. Z kolei publikacja każdej zmiany będzie oznaczać wydatek 250 złotych.

ZOBACZ TAKŻE:
Odpowiedzialność za długi spółki z o.o.
Przed złożeniem wniosku musimy zebrać kapitał zakładowy spółki. Jego minimalna wysokość to 5 tys. złotych. Składają się na niego wspólnicy, z tym że oprócz pieniędzy mogą również wnieść aport, czyli wkład niepieniężny. Kapitał zakładowy dzieli się na udziały. Mogą mieć one równą lub nierówną wartość nominalną, z tym że pojedynczy udział musi mieć wartość przynajmniej 50 złotych.

Wspólnikami spółki z o.o. mogą być zarówno osoby fizyczne jak i prawne, czyli np. inne spółki. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy zakładamy jednoosobową spółkę. W tym wypadku jedynym wspólnikiem nie może być inna spółka z o.o. Nie oznacza to jednak, że taka spółka nie może funkcjonować. Wystarczy, że zarejestrujemy dwuosobową spółkę, po czym jeden ze wspólników przeniesie wszystkie swoje udziały na drugiego. Prawo nie zakazuje by była nim spółka z o.o.

Od 2012 roku ma być łatwiej

Rząd przygotował zmiany, mające uprościć procedurę rejestracji spółek z o.o. W tym celu uchwalił już stosowne nowelizacje ustaw wchodzących w skład tzw. pakietu deregulacyjnego. Obecnie są one rozpatrywane w Sejmie. Ich wejście w życie przewidziano na 1 stycznia 2012 roku.

Zgodnie z proponowanymi zmianami, rejestracja spółki będzie możliwa przez internet. W takim przypadku umowa nie będzie musiała mieć formy aktu notarialnego. Co więcej, sąd będzie zobowiązany rozpatrzyć wniosek w ciągu jednego dnia od jego wpłynięcia. Przewidziano też wydłużenie czasu na wpłatę kapitału zakładowego do 7 dni od momentu rejestracji spółki. Przy rejestracji online wykluczony zostanie jednak aport. Rząd chce również obniżyć do 500 zł opłatę za wpis, a do 250 zł koszt jego zmiany.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t47498.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/czy;prezes;spolki;z;o;o;moze;zatrudnic;rodzine,167,0,676775.html) Czy prezes spółki z o.o. może zatrudnić rodzinę? Przy zatrudnianiu osób spokrewnionych z członkami zarządu spółki łatwo narazić się na zarzut dyskryminacji pozostałych pracowników. Inspekcja pracy może też uznać umowę zatrudnienia za nieistniejącą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t77990.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/jak;zlikwidowac;spolke;z;o;o;,172,0,531116.html) Jak zlikwidować spółkę z o.o.? Wspólnicy muszą podjąć uchwałę o likwidacji, zgłosić ją do KRS i opłacić opłatę sądową.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t116754.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/bedzie;mniej;biurokracji;wystarcza;oswiadczenia,96,0,715872.html) Będzie mniej biurokracji. Wystarczą oświadczenia Rząd zaakceptował ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)