Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zobacz, jakie zmiany szykuje rząd dla firm i pracowników

0
Podziel się:

Jedna z propozycji zakłada, że pracodawca będzie miał o cztery miesiące więcej na wydanie pracownikom zaległego urlopu wypoczynkowego.

Zobacz, jakie zmiany szykuje rząd dla firm i pracowników
(Nyul/Dreamstime.com)

Rada Ministrów przyjęła tzw. pakiet deregulacyjny, który ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Jedna z propozycji zakłada, że pracodawca będzie miał o cztery miesiące więcej na wydanie pracownikom zaległego urlopu wypoczynkowego. Zaległe wolne weźmiemy do 31 lipca roku następnego, a nie do końca marca.

Ponadto przyjęte przepisy wprowadzą zasadę, że firma będzie musiała wydawać podwładnym druk ZUS RMUA tylko raz w roku. Teraz pracodawca ma obowiązek przekazywania takiej informacji co miesiąc. Resort gospodarki tłumaczy, że jest to szczególnie dotkliwe dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Jeśli pracownik zażyczy sobie wydawania takiego formularza częściej, to firma będzie musiała spełnić jego żądanie.

W ministerialnym pakiecie znalazła się również propozycja, by dokumenty ubezpieczeniowe, np. kopie deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych były przechowywane przez firmę przez 5 lat. Teraz wspomniane dokumenty przedsiębiorca musi przechowywać przez 10 lat od złożenia w ZUS.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t46602.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/odpowiedzialnosc;pracodawcy;za;niewykorzystany;urlop;pracownika,132,0,823684.html) Odpowiedzialność pracodawcy za niewykorzystany urlop pracownika Nieudzielenie zaległego urlopu do końca I kw. następnego roku grozi zarzutem działania sprzecznego z przepisami Kodeksu pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t82373.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/kiedy;nie;mozna;skorzystac;z;urlopu;na;zadanie,84,0,816980.html) Kiedy nie można skorzystać z urlopu na żądanie Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie, a jeśli w takiej sytuacji pracownik nie stawi się w pracy, może wobec niego wyciągnąć konsekwencje służbowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t20710.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/kredyt;technologiczny;po;zmianach;sa;ulatwienia,18,0,847378.html) Kredyt Technologiczny po zmianach. Są ułatwienia Inwestycję można już rozpocząć po przekazaniu dokumentacji do BGK, a nie dopiero po uzyskaniu promesy premii technologicznej.

**

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)