Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zwolnieni z VAT, ale z kasą fiskalną

0
Podziel się:

Świadczone przez szkoły nauki jazdy usługi kształcenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zwolnieni z VAT, ale z kasą fiskalną
(Artur Barbarowski/East News)

Świadczone przez szkoły nauki jazdy usługi kształcenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Swoje rozliczenia jednak ośrodki takie będą musiały rejestrować za pomocą kas fiskalnych.

Ustawodawca nie wskazuje na zwolnienie wprost. Zgodnie jednak z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług zwolnieniu przedmiotowemu od obowiązku naliczania podatku VAT podlegają usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.

Muszą one być jednocześnie prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Ponieważ organizowanie kursu nauki prawa jazdy spełnia powyższe warunki kurs ten może być zwolniony z VAT-u.

Nauka jazdy jako usługa kształcenia zawodowego

Po pierwsze, formy i szczegółowe zasady prowadzenia kursu nauki prawa jazdy reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Po drugie, szkolenie to ma charakter szkolenia zawodowego. Mimo, iż ukończenie kursu nauki jazdy nie daje jego uczestnikowi zawodu, znacząco podnosi jego kwalifikacje.

Jak podaje Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 21.04.2011 r. o sygn. ILPP1/443-145/11-2/MK, usługę nauki jazdy samochodem należy uznać za kształcenie zawodowe, ponieważ posiadanie prawa jazdy jest obecnie jednym z podstawowych wymogów stawianych kandydatom do pracy na różne stanowiska.

Bez VAT-u, ale z kasą fiskalną

Warto mieć na uwadze, iż od stycznia 2013 r. szkoły nauki jazdy zostały objęte obowiązkiem rejestracji obrotów za pomocą kasy fiskalnej. Zwolnione z obowiązku stosowania kas fiskalnych pozostają nadal co do zasady usługi z zakresu edukacji, jednak w znowelizowanym rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących Minister Finansów spod zwolnienia wyłącza właśnie m.in. usługi świadczone przez szkoły nauki jazdy.

Kasa od 20 000 zł

Właściciel szkoły nauki jazdy będzie zobowiązany do wprowadzenia kasy fiskalnej, gdy wysokość jego obrotów z klientami przekroczy (lub przekroczyła w ubiegłym roku) 20 000 zł.

Limit ten dotyczy zarówno przedsiębiorców kontynuujących, jak i rozpoczynających prowadzenie szkoły, z tym że rozpoczynający muszą dokonać przeliczenia limitu w proporcji do okresu dokonywania sprzedaży w danym roku podatkowym. O czym też warto pamiętać, obowiązek zastosowania kasy rejestrującej rodzi się po upływie dwóch miesięcy od miesiąca, w którym przedsiębiorca przekroczył określony pułap.

Czytaj więcej w Money.pl
Przy działalności edukacyjnej nie musisz płacić VAT-u Nie tylko publiczne, ale także niepubliczne szkoły, przedszkola, czy inne placówki, które są objęte system oświaty, korzystają ze zwolnienia z VAT.
Wydatki na kasę fiskalną można odzyskać. Oto sposób Kupując kasę fiskalną powinniśmy pamiętać, że możemy się ubiegać o zwrot 90 procent jej ceny.
Zmiany w fakturowaniu. Zobacz, co nowego W Polsce jednym z najczęściej stosowanych dokumentów w obrocie gospodarczym jest faktura.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)