Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zwolnienie związkowca niezgodne z konstytucją?

0
Podziel się:

Kodeks pracy znalazł się pod lupą Trybunału Konstytucyjnego.

Zwolnienie związkowca niezgodne z konstytucją?
(Nejron/Dreamstime)

Trybunał Konstytucyjny sprawdza zgodność Kodeksu Pracy z Konstytucją. Chodzi o przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony.

Sprawa dotyczy pracownika zatrudnionego na pełny etat na czas określony, który został przewodniczącym zakładowych związków zawodowych. Dzień później pracodawca wypowiedział mu umowę. Sprawa trafiła do sądu pracy, który w tej sprawie zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego.

PosłankaBeata Kempa, która reprezentuje stanowisko sądu zwraca uwagę, że przepisy te są niezgodne z Konstytucją, ponieważ utrudniają działalność związkową. Jednocześnie Kempa zwraca uwagę, że w najbliższym czasie konieczna będzie zmiana przepisów dotyczących umowy o pracę na czas określony. _ - Przepisy miały uelastycznić zatrudnienie, nie mogą być jednak nadmiernie wykorzystywane _ - przekonuje posłanka.

POSŁUCHAJ BEATY KEMPY:

Sąd pytający zwraca uwagę, że przepisy kodeksu pracy nie chronią związkowców zatrudnionych na czas określony. Zdaniem sądu, jest to niezgodne z przewidzianą w Konstytucji wolnością zrzeszania się w związkach zawodowych. Jednocześnie przepisy te nie realizują zasady sprawiedliwości społecznej, bowiem inne osoby należące do związków zawodowych są lepiej chronione. Z tym stanowiskiem zgadza się również przedstawiciel Prokuratury Generalnej

Rozprawie przewodniczy sędzia TKTeresa Liszcz, a sprawozdawcą jest sędzia TKEwa Łętowska.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)