Notowania

podatek handlowy
06.09.2016 14:04

Podatek bankowy i handlowy do zmiany? Wicepremier o możliwym "dostosowaniu" i ratingu Moody's

- Możliwa jest zmiana co do charakteru podatków bankowego i handlowego w 2017 roku - ocenił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki we wtorek w Krynicy. Dodał, że nie polegałaby ona ani na ich zaostrzeniu, ani na poluzowaniu, lecz na "dostosowaniu".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Jedzura/REPORTER)

Morawiecki był pytany przez dziennikarzy, czy w 2017 roku możliwe są jakieś zmiany parametrów podatków bankowego i handlowego.

- Czy jest możliwa ich jakaś wewnętrzna zmiana co do charakteru? Myślę, że tak, ale to jest dyskusja, która nas czeka jesienią tego roku - powiedział wicepremier.

Pytany, czy byłoby to raczej zaostrzenie czy poluzowanie, odparł: - Ani jedno, ani drugie, tylko raczej zmiana w stosunku do dzisiejszej formuły tego podatku". "Dostosowanie" to jest dobre słowo.

W uzasadnieniu do projektu ustawy budżetowej na 2017 rok wskazano, że w 2016 r. wprowadzono podatek od niektórych instytucji finansowych oraz podatek od sprzedaży detalicznej. "Prognozuje się, że wpływy z nowo wprowadzonych danin publicznych będą w 2016 r. na poziomie niższym niż zakładano pierwotnie w ustawie budżetowej, łącznie o ok. 3,6 mld zł" - napisano.

Podczas forum w Krynicy wicepremier Morawiecki był też pytany, czy dopuszcza możliwość, że przygotowywany przez Moody's rating Polski będzie w przyszłości jeszcze obniżony. - Nie spekuluję na ten temat. Rating już był obniżony i nie było jakichś bardzo zauważalnych konsekwencji - odpowiedział. W najbliższy piątek 9 września agencja Moody's może opublikować nową ocenę ratingową dla Polski.

- Z szacunkiem się do tych ratingów oczywiście odnosimy, ale jednocześnie robimy swoje. Uważamy, że mamy jeden z najniższych długów w Unii Europejskiej, zarówno w gospodarce prywatnej, jak i długu publicznego. Myślę, że również tę stabilność finansową agencje ratingowe docenią, jeśli nie teraz, to docenią już wkrótce - zaznaczył Morawiecki.

W zeszłym tygodniu, wicepremier Morawiecki pytany o nową ocenę Moody's powiedział w Londynie: - W maju wydali negatywną perspektywę, teraz wydali ostrzeżenie, więc zapewne będą chcieli przeprowadzić zmianę ratingu, choć tego oczywiście nie wiem.

Tagi: podatek handlowy, wiadomości, krynica 2016, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-09-2016

MariuszAle ten Morawiecki to genialny ekonomista. Tu podniesie podatki/ banki/, tam podniesie/handel/ , jeszcze woda powinna byc opodatkowana i swieze … Czytaj całość

06-09-2016

po zawodówceNieudacznicy nie potrafią raz a dobrze coś uchwalić, sieroty jedne, podobno wykształcone.

11-09-2016

Elkamyślą myślą i nic mądrego nie mogą wymyśleć, a społeczeństwo płacze i płaci za wszystko

Rozwiń komentarze (6)