Notowania

wiadomości
06.09.2016 16:34

Morawiecki: odzyskanie chociaż 20 proc. z luki w VAT wesprze budżet i gospodarkę

Odzyskanie chociaż 20 proc. szacowanej luki w podatku VAT będzie bardzo pozytywnym wsparciem dla realizacji budżetu i pozytywnym impulsem gospodarczym - ocenił w Krynicy wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)

- My od samego początku mówimy, że chcemy uszczelniać podatki i chcemy odzyskać to, co nasi poprzednicy utracili. Jak popatrzymy sobie na lukę w podatku VAT, to warto zwrócić uwagę, że sama Komisja Europejska określa ją na poziomie 40-60 mld (zł). To jest tak nieprawdopodobnie ogromna kwota, że odzyskanie chociaż 20 proc. z tej luki będzie dla nas bardzo pozytywnym wsparciem dla realizacji budżetu i pozytywnym impulsem gospodarczym, bo te pieniądze wyciekają poprzez gangi wyłudzające podatek VAT - powiedział dziennikarzom Morawiecki.

VAT najważniejszy

Jak podkreślił, podatek VAT jest "najważniejszym źródłem dochodu budżetu". - W stosunku do VAT-u ministerstwo finansów będzie prowadziło bardzo dużo działań, żeby uszczelnić ten podatek - podkreślił.

Niedawno analitycy agencji Fitch ocenili, że wstępny projekt polskiego budżetu na 2017 rok zawiera zbyt optymistyczne szacunki przychodów podatkowych.

W uzasadnieniu projektu przyszłorocznego budżetu wskazano, że zgodnie z prognozą dochody podatkowe w 2017 r. wyniosą 299 mld 845 mln 770 tys. zł, tj. o 8,9 proc. nominalnie więcej w stosunku do prognozowanego wykonania w 2016 r. Dodano, że relacja tych dochodów do PKB w 2017 r. wyniesie 15,3 proc. i zwiększy się w porównaniu do br. o 0,5 pkt. proc.

W dokumencie zapisano, że dochody z podatku VAT mają w 2017 r. wynieść 143 mld zł, czyli o 10,9 proc. więcej niż prognozowane w tym roku.

Duże problemy Polski z VAT-em

Prawie 160 miliardów euro - tyle wyniosły dwa lata temu straty unijnych państw z powodu nieszczelnego systemu VAT. Z danych opublikowanych przez Komisję Europejską wynika, że Polska straciła prawie 39 miliardów złotych i jest w grupie krajów, które mają najwięcej problemów z wyłudzaniem podatku VAT i unikaniem płacenia.

W zestawieniu przygotowanym przez Komisję Europejską najgorzej wypada Rumunia, gdzie należne wpływy do budżetu z VAT były uszczuplone o prawie 38 procent. Następnie są Litwa, Malta, Słowacja, Grecja i Włochy. Polska zajęła siódme miejsce od końca - luka w VAT w naszym kraju wyniosła 24 procent. To wciąż dużo, ale lepiej niż w poprzednich latach. W 2012 roku luka była o dwa punkty procentowe wyższa.

Komentując raport komisarz do spraw gospodarczych nazwał obecną sytuację nie do zaakceptowania. "Państwa członkowskie tracą dziesiątki miliardów euro z powodu nieściągniętego VAT-u" - powiedział Pierre Moscovici.

Unijny komisarz zaapelował też do europejskich rządów o zgodę na zmiany w pobieraniu podatku w rozliczeniach ponadgranicznych. Komisja Europejska przedstawiła propozycję w tej sprawie kilka miesięcy temu, argumentując że roczne budżety unijnych państw tracą prawie 50 miliardów euro, bo firmy w handlu transgranicznym wykorzystują luki w prawie.

Tagi: wiadomości, krynica 2016, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-09-2016

mm345Jedyne co mu się udaje to mydlenie oczu.

06-09-2016

nieprzyjaciół ma podobnychRodrigo Duterte ma też niezłe pomysły. To działa. :)))

07-09-2016

PrezesTen Morawiecki zaczyna mnie denerwować. Jakie 20 %? 500% ma być odzyskane i to z wszystkich ośmiu lat wstecz.

Rozwiń komentarze (5)