Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Pomoc dla frankowiczów. ZBP deklaruje załatwić sprawę w kilkanaście miesięcy

293
Podziel się:

Bankowcy szansę na zadośćuczynienie frankowiczom widzą w najnowszej prezydenckiej propozycji ustawy. Rzecz jednak w tym, że jeszcze przed miesiącem Związek ją krytykował. Dlaczego teraz zapowiada współpracę - Jesteśmy od rozwiązywania, a nie generowania problemów. Zbliżamy się do możliwości sensownego załatwienia sprawy - mówi money.pl Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

- Jesteśmy od rozwiązywania, a nie generowania problemów - deklaruje prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.
- Jesteśmy od rozwiązywania, a nie generowania problemów - deklaruje prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. (Krzysztof Olszewski/money.pl)

Bankowcy szansę na zadośćuczynienie frankowiczom widzą w najnowszej prezydenckiej propozycji ustawy. Rzecz jednak w tym, że jeszcze przed miesiącem Związek ją krytykował. Dlaczego teraz zapowiada współpracę? - Jesteśmy od rozwiązywania, a nie generowania problemów. Zbliżamy się do możliwości sensownego załatwienia sprawy - mówi money.pl Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

O prezydenckiej propozycji ws. frankowiczów pisaliśmy w money.pl na początku sierpnia. Wtedy w ocenie ZBP wskazana w projekcie nowelizacji ustawy skala obciążeń sektora bankowego była zbyt wysoka.

Jak przekonywał przed miesiącem prezes Związku realizacja założeń prezydenckiej ustawy może tym samym wpłynąć negatywnie na zdolność banków do finansowania gospodarki. Jednak podczas naszej ostatniej rozmowy na Forum w Krynicy ocena ta była już mniej negatywna.

- Zbliżamy się do możliwości sensownego załatwienia sprawy. Jesteśmy stabilni, rozwijamy się, bezrobocie jest niskie i mamy dobre perspektywy rozwojowe. Mamy też interesujący kurs franka szwajcarskiego, co czyni całą sytuację jeszcze bardziej dogodną - tłumaczy Pietraszkiewicz.

W ocenie prezesa ZBP to dobrze, że w takich właśnie warunkach pojawia się projekt kolejnej ustawy, która daje możliwość wsparcia frankowiczom, którzy mają problemy ze spłatą swoich zobowiązań.

- Dlatego podchodzimy do ostatniej propozycji prezydenta w sposób bardzo konstruktywny. Proponujemy dokonać pewnych doprecyzowań i modyfikacji, aby zakres tej interwencji był określony i żeby ten problem rozwiązać na stałe w ciągu kilkunastu miesięcy - wyjaśnia Pietraszkiewicz.

Przypomnijmy prezydencki projekt nowelizacji ustawy z 2015 roku o wsparciu kredytobiorców, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Zakłada m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego, umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie. Ze składek banków ma też powstać specjalny Fundusz Restrukturyzacyjny. W projekcie oszacowano, że łącznie banki przeznaczałyby na to około 3,2 mld zł rocznie.

Jednak środowiska frankowiczów i największa organizacja ich skupiająca - Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu - nie postrzega ustawy jako panaceum na wszelkie problemy związane z kredytami frankowymi. SBB wielokrotnie podkreślało, że propozycje prezydenta nie załatwiają problemu nielegalności umów, które banki proponowały swoim klientom przy tych kredytach.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(293)
Seka
5 lata temu
A u nas pomoc i wsparcie dla firm (:
Fggg
5 lata temu
Antypolak... Żenujący gość... Opiekun banksterów.
MMM
5 lata temu
To ja powiem panu Redaktorowi dlaczego ZBP nagle chce ustawy, którą krytykował. W ostatnich DWÓCH TYGODNIACH Raiffaisen przegrał 4 sprawy (odwalutowanie, nieważność), Millenium trzy ( tak samo). MBanku i Getinu juz nie liczę - wskażnik porażek przy sprawach UNWW wynosi około 90%, z czego w ostatnim połroczu przegrali WSZYSTKIE sprawy. Cztery prawomocnie.
AQQ
5 lata temu
Sami mogą sobie pomóc: WYSTARCZY SPŁACIC KREDYT !!!!! Frankowicze - następna kasta uprzywilejowanych ? Trzeba było brać w pln. Po za tym kredyt we franku zrówna się z kosztami kredytu w pln przy cenie franka 4,70 zł. Tego jeszcze nie było, więc i tak sa uprzywilejowani !
Tfoje
5 lata temu
uuu ...ZBP ... oszukiwać to można ale oddawać to już niełaska ? Prawo już zadecydowało ,że macie pozbyć się klauzul niedozwolonych które nie były negocjowane z kredytobiorcą , czyli wszystkie zapisy w regulaminach przeliczające coś po kursie widziemisie banku. Czyli 98% umów ma wady prawne i ZBP powinien poprosić prokuraturę, aby oszuści z banków , czyli ich prezesi i rady nadzorcze umieścić w wiezieniach na wiele lat.
...
Następna strona