Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Projekt prezydenta ws. frankowiczów. Pietraszkiewicz: obciążenia dla banków mogą być zbyt wysokie

12
Podziel się:

Prezes ZBP zaznacza, że banki już dziś poddane są wielu obciążeniom - m.in. wpłatom na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, z którego finansowani są klienci przeżywających kłopoty SKOK-ów, a także podatkiem bankowym.

Projekt prezydenta ws. frankowiczów. Pietraszkiewicz: obciążenia dla banków mogą być zbyt wysokie
(Mariusz Gaczynski / East News)

Wskazana w projekcie nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców skala obciążeń sektora bankowego może okazać się zbyt wysoka i może tym samym wpłynąć negatywnie na zdolność banków do finansowania gospodarki - mówi prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

W środę do Sejmu wpłynął prezydencki projekt nowelizacji ustawy z 2015 roku o wsparciu kredytobiorców, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Zakłada on m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego, umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie. Ze składek banków ma też powstać Fundusz Restrukturyzacyjny, który rocznie może kosztować sektor nie więcej niż 3,2 mld zł.

Krzysztof Pietraszkiewicz zaznacza, że banki będą analizować nowy prezydencki projekt i szczegółowo odniosą się do niego. Także ZBP swój szczegółowy komentarz przedstawi po wnikliwej analizie - dodaje.

We wstępnym komentarzu prezes ZBP zwraca jednak uwagę, że wskazana w projekcie kwota finansowania funduszu przez banki - 3,2 mld zł rocznie - może okazać się zbyt wysoka i negatywnie wpłynąć na stabilność sektora i jego zdolność do finansowania gospodarki.

Zaznacza, że banki już dziś poddane są wielu obciążeniom - m.in. wpłatom na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, z którego finansowani są klienci przeżywających kłopoty SKOK-ów, a także podatkiem bankowym. Podlegają również - jak mówił - "tsunami regulacyjnemu", z którym związane są dodatkowe wymogi kapitałowe.

Pietraszkiewicz przekonuje, że na prezydencki projekt należy patrzeć w kontekście obecnej sytuacji w gospodarce. Zwraca uwagę na spadek kursu franka szwajcarskiego, co zmniejsza obciążenia kredytobiorców, spadek bezrobocia, a także zwiększenie pomocy społecznej np. w ramach programu 500 plus, który obejmuje także część frankowiczów.

Dodaje, że analiz będzie wymagać m.in. zawarty w prezydenckim projekcie próg dochodowy, który będzie uprawniać do uzyskania pomocy w ramach funduszu wsparcia. Zaznacza, że celem funduszu, gdy powstawał w 2015 roku, było wsparcie przede wszystkim osób, które z jednej strony są w trudnej sytuacji ekonomicznie, a z drugiej, dotąd spłacały swoje zobowiązania.

- Reasumując, będziemy bardzo dokładnie analizować, jakie będą skutki tego projektu - mówi prezes ZBP.

Dodaje zarazem, że dobrze się stało, iż projektodawcy podjęli próbę zaproponowania rozwiązań, które nie powinny uprzywilejowywać żadnej grupy kredytobiorców, a wsparcie ukierunkowane jest na osoby najsłabsze ekonomicznie.

Ustawa z 2015 roku o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej zakłada, że kredytobiorcy - złotowi i walutowi - pozbawieni pracy i znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej mogą przez 18 miesięcy otrzymywać pomoc do 1,5 tys. zł. Na fundusz wsparcia banki wyasygnowały 600 mln zł.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
bankowy oszus...
7 lat temu
Ten człowiek zawsze oszukiwał Polaków . Obłudnik i kłamca .
takmyślę
7 lat temu
Panie Pietraszewicz - proszę się odczepić od 500 plus, tak żenującej wypowiedzi dawno nie czytałem. W kwestii frankowiczów to banki powinny oddać spread i wszystko. Chyba klient wiedział co podpisuje i zdawał sobie sprawę z ryzyka kursu?
ryba
7 lat temu
Dla p. Pietraszkiewicza chyba każde "obciążenie" jest zbyt wysokie.
Pikuś
7 lat temu
Ten Pietraszkiewicz to chyba za bardzo się zagalopował. Ciekawe ile dostaje miesięcznie za te swoje sprzyjajace oszustom komentarze. [QUOTE] a także zwiększenie pomocy społecznej np. w ramach programu 500 plus, który obejmuje także część frankowiczów. [/QUOTE] Żeby jeszcze tę kasę oddawać na banki zamiast na dzieci to już lekka przesada :) sic
Tata123
7 lat temu
Skad sie biora te bankowe trole , przecierz frankowicze nie chca nic od podatnikow tylko zeby panstwo zrobilo porzadek z oszustami bankierami