Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE:
Dwucyfrowy wzrost przemysłu. Nowe dane GUS

Inwestorzy na wahadle. Na razie nie wystraszyli się PiS

 

 

Zagraniczni inwestorzy zastanawiający się nad prowadzeniem biznesu w Polsce mają do czynienia z dwoma wahadłami wychylonymi w przeciwne strony. Jedno dotyczące wyników polskiej gospodarki jest wychylone na plus. Drugie, związane z instytucjami czy relacjami z UE już nie - mówi money.pl Marcin Petrykowski, dyrektor zarządzający w agencji ratingowej Standard&Poor's.

Standard&Poor's jest - obok Fitch i Moody's - jedną z trzech najważniejszych agencji ratingowych na świecie. Kilka miesięcy po objęciu rządów przez PiS wywołała burzę obniżając ocenę wiarygodności kredytowej naszego kraju. Kolejne oceny były łagodniejsze, a najbliższa będzie ogłoszona 20 października.

- Inwestorzy zagraniczni mają teraz trochę dylemat, bo mają dwa wykluczające się spojrzenia. Z jednej strony pozytywne, które napędzane jest faktem, że polska gospodarka ma na tę chwilę bardzo mocne i trwałe parametry ekonomiczne, przede wszystkim wzrost gospodarczy - mówi. - Na drugą rękę mamy ten element negatywny, który my, czyli agencja ratingowa określamy jako aspektem instytucjonalnym - dodaje.

W uproszczeniu chodzi o to, czy inwestor ma pewność, czy w danym kraju są niezależne instytucje, które kontrolują działania władzy - jak w Polsce Trybunał Konstytucyjny. Musi mieć też pewność, że reguły gry nie będą zmieniane w jej trakcie. Przykład? Branża odnawialnych źródeł energii, gdzie regulujące ją prawo zmienia się ostatnio często i diametralnie.

- Trzeci aspekt, który często jest podnoszony dotyczy relacji Polski z Unią Europejską. Albo raczej z retoryką z Warszawy pod adresem UE, czyli naszego partnera, bo nie tylko wysyłamy tam mnóstwo towarów, ale jesteśmy też beneficjentem funduszy unijnych - zauważa Petrykowski.

Jednak na razie inwestorzy patrzą raczej na tę jaśniejszą stronę. Potwierdzają to wyniki za zeszły rok. W 2016 r. w naszym kraju ogłoszono 256 nowych bezpośrednich inwestycji zagranicznych. To o 21 proc. więcej niż rok wcześniej. Na te inwestycje przypada co najmniej 22 074 miejsc pracy, wobec 19 651 w 2015 r. W obu kategoriach okazaliśmy się niekwestionowanym liderem Europy Środkowo-Wschodniej. To dane z zebrane przez firmę doradczą EY.

- Zgadza się, wyniki za zeszły rok są bezapelacyjnie dobre. Ale pamiętajmy, że w tym roku widzimy, że inwestycje spadły. A po drugie inwestycje to nie jest spontaniczny proces, decyzja, którą podejmuje się z poniedziałku na wtorek. To są procesy, które w dużych firmach trwają od sześciu do osiemnastu miesięcy - zastrzega Petrykowski.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy.

Czytaj także
Polecane galerie
jerry
2017-09-16 18:43
Oj martwi to autorkę tekstu , oj martwi a byłoby tak pieknie zeby dało sie napisac ze inwestorzy uciekaja z Polsli odkąd rzadi PiS....taki to patriotyzny portal ta Wp
siwy
2017-09-14 09:24
Wykład wielbiciela PO "ku pokrzepieniu porażonych serc lemingów"
Polacy nie moga doczekac sie Polexitu .Pisu dasz rade
2017-09-13 20:58
Inwestorzy wiedza doskonale ze dni Polski w EU sa policzone a Polexit bedzie bardzo twardy dlatego wukorzystuja ostatnie minuty .W chwili gdy ktos da sygnal do odwrotu zacznie sie masowa ucieczka do Rumunii, Bulgarii lub. Slowacji .Podobnie bedxie z nieruchomosciami .Nagly wzrost cen bedzie zapowiedzia szybkiego I glebokiego spadku .
Pokaż wszystkie komentarze (26)