Notowania

Przejdź na
krynica 2017
06.09.2017 13:35

"Polskie firmy są gotowe na podbój świata". Premier Szydło obiecuje wsparcie

- Symbolem naszego rządu jest rodzina i rozwój, więc dlaczego doradcami polskiego premiera nie miałyby być małe i średnie przedsiębiorstwa? - takimi słowami premier Beata Szydło odpowiedziała na postulaty przedsiębiorców w drugim dniu Forum Ekonomicznego w Krynicy. Ze strony premier padły obietnice współpracy i wsparcia, a przedstawiciele firm rodzinnych wskazali, czego od rządu oczekują.

Podziel się
Dodaj komentarz
Premier Beata Szydło w trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy obiecyła wsparcie dla polskich małych i średnich firm.

Premier podkreśliła, że mimo dobrych nastrójow i świetnej kondycji polskiej gospodarki, należy myśleć o przyszłości. Kluczowe ma być wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw.

Wsparcie firm rodzinnych zgodne z filozofią rządu

Premier zaznaczyła, że źródłem inspiracji dla wsparcia małych i średnich firm jest dla niej środowisko, z którego się wywodzi.

- W mojej rodzinnej miejscowości lokalną kopalnię traktowało się zawsze jako żywicielkę i wspólnie dobro. Wszyscy budowali wokół niej swego rodzaju etos pracy. Inną inspiracją jest dla mnie rodzina mojego męża, która prowadzi gospodarstwo rolne. Tam również buduje się i przekazuje z pokolenia na pokolenie specjalne wartości wokół wykonywanej pracy. Tego nie znajdziemy w korporacjach, mimo że czasem próbują one budować takie systemy. Brakuje tam jednak tego ducha, który występuje w firmach rodzinnych - argumentowała premier.

Szydło podkreśliła też, że cała polityka rządu jest mocno ukierunkowana na wsparcie rodziny.

- Nie ma możliwości, by w tej filozofii nie znalazło się miejsce dla firm rodzinnych. W mojej ocenie jednak powinniśmy w rządzie jeszcze większy nacisk położyć na wspieranie małych i średnich firm rodzinnych - podkreśliła.

Premier przywołała też dobrą sytuację polskiej gospodarki oraz optymistyczne prognozy, które w ostatnich dniach wystawiła Polsce agencja Moody's.

- Skąd się to bierze? Przyczyn jest wiele, ale na pewno potrafiliśmy połączyć, to co wydawało się dla wielu niemożliwe. Programy społeczne napędzają gospodarkę. 500+ oraz Mieszkanie+ stały się kołem zamachowej polskiej gospodarki - argumentowała premier.

"Budujcie polską gospodarkę"

Podkreśliła jednak, że mimo "panującego powszechnie optymizmu", rząd nie zamierza spocząć na laurach.

- Musimy myśleć przyszłościowo: co zrobić, by ta koniunktura się utrzymała. W pewnym momencie ona się pogorszy - to nieuniknione. Dla nas wyzwaniem jest, by skutecznie się na to przygotować - podkreśliła Beata Szydło.

- A co może być najlepszym zabezpieczeniem? W mojej ocenie właśnie wsparcie dla małych przedsiębiorstw - dodała.

Zaznaczyła też, że wsparcie polskich małych i średnich firm jest jedynym sposobem, by stać się krajem o silnej pozycji w Europie i na świecie.

- Inaczej nie przestaniemy być dla państw zachodnich krajem taniej siły roboczej. Nie chcemy już dłużej być przysłowiową "montownią" - zaznaczyła premier

Dodała też, że liczy na pomoc przedstawicieli środowiska przy szukaniu odpowiednich metod rozwoju polskiej gospodarki. Zaznaczyła, że bezpieczny rozwój polskich firm rodzinnych jest potrzebny całemu krajowi.

- Budujcie polską gospodarkę i pokazujcie, jak można się rozwijać. Pokazujcie, jak firmy rodzinne budują etos i opierają swoją działalność na wartościach - zakończyła swoje wystąpienie, apelując do firm premier Beata Szydło.

Rząd będzie słuchał małych firm

W dyskusji wzięli udział przedstawiciele kilku firm rodzinnych. Omówili swoje oczekiwania względem rządu i podzielili się tym, co ich zdaniem, najbardziej utrudnia działalność małym firmom w naszym kraju.

Wśród problemów zostały wymienione głównie problemy legislacyjne: brak stabilności prawnej oraz rozporządzenia, które nie zawsze uwzględniają dobro małych firm. Przedsiębiorcy narzekali też na zły stan lokalnej infrastruktury drogowej oraz długi i kosztowny proces inwestycyjny.

- Kolejnym problemem jest niedobór szkół zawodowych. Większość zawodów to profesje wymierające. Fachowcy przechodzą na emeryturę, a my musimy młodych kończyć od zera. Całe ryzyko kształcenia jest przeniesione na przemysł, a to przecież funkcja państwa - podkreślił Paweł Jarzyński, właściciel firmy Jawar.

Większe wsparcie dla małych i średnich firm zapowiedzieli przedstawiciele PZU i Banku Pekao.

- Program wsparcia musi być starannie zaplanowany. Musimy zachęcać małe i średnie firmy by się rozwijały, rosły, wychodziły za granicę, a nie tylko zadowalały się rynkiem lokalnym i utrzymaniem prezesa. Musimy nie bać się faworyzować naszych i stale myśleć o pomocy polskim przedsiębiorstwom, by mogły one w przyszłości zastąpić zagranicznych konkurentów - mówił Paweł Surówka, prezes PZU.

- Polskie spółki są gotowe na podbój świata. Brakuje im głównie opieki ze strony rządu. Inne państwa nie boją się w takich celach wykorzystywać nawet instrumentów unijnych - dodał Surówka.

Głównym postulatem przedsiębiorców było stworzenie forum rozmowy małych i średnich firm z rządem. Premier zadeklarowała, że postara się ich postulaty jak najszybciej zrealizować.

- Powiedzieliśmy w kampanii, że chcemy stworzyć forum przedsiębiorców, żeby mogli nam pomóc w tworzeniu dobrych warunków dla nich. Myślę, że to jest właśnie ten moment. Symbolem naszego rządu jest rodzina i rozwój, więc dlaczego doradcami polskiego premiera nie miałyby być małe i średnie przedsiębiorstwa? - powiedziała Beata Szydło.

Tagi: krynica 2017, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-09-2017

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@Sołtysowa nie rozśmieszaj obywateli bo nie jest na to pora

06-09-2017

azKabaret a nie forum ekonomiczne. PIS ze wszystkiego robi kabaret - ze śmierci, z Polski, z Polaków,

06-09-2017

polaTakiego kapitana to należy za burtę wyrzucić.

Rozwiń komentarze (31)