Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Na co zwrócic uwagę przy wyborze doradcy finansowego?

Na co zwrócic uwagę przy wyborze doradcy finansowego?

Fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

Wybór produktów inwestycyjnych jest coraz trudniejszy. Ich konstrukcja jest często skomplikowana, co powoduje, że wybór najlepszego spośród nich zazwyczaj nie jest prosty. W tej sytuacji dużo częściej niż kilka lat temu zwracamy się o poradę do doradców finansowych.

Jeśli klient zdecyduje się skorzystać z jego usług powinien pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Przede wszystkim dobry doradca finansowy musi dokonać analizy profilu klienta czyli sprawdzić stan jego wiedzy na temat finansów, poziom akceptacji ryzyka inwestycyjnego, horyzont inwestycyjny oraz oczywiście możliwości inwestycyjne.

Na podstawie takiej analizy doradca finansowy może ustalić profil inwestycyjny klienta i zarekomendować, jakie rodzaje inwestycji są dla niego odpowiednie. Rekomendacja w tym przypadku powinna dotyczyć raczej kategorii czy typu inwestycji (czyli np. fundusze akcyjne, lokaty), a nie konkretnego funduszu lub konkretnej lokaty.Kiedy klient korzystający z usług doradcy finansowego powinien zacząć się niepokoić?
Jeśli doradca rozpoczyna rozmowę od informacji mamy teraz w ofercie naprawdę dobry produkt dla Pana, bez wykonania wymienionych wyżej analiz, to po stronie klienta powinien włączyć się dzwonek alarmowy. Najczęściej bowiem oznacza to, że doradcy zależy na sprzedaniu konkretnego produktu, niekoniecznie najlepszego dla danego klienta. Rekomendacja powinna raczej brzmieć Zgodnie z pańskim profilem inwestycyjnym rekomendowałbym inwestycje typu ...., obecnie w ramach takich produktów mam w ofercie ......

Bez względu na to jak doradca finansowy formułuje swoje rekomendacje to nie on bierze odpowiedzialność za decyzję i nie on ponosił będzie jej skutki. Warto pamiętać ponadto, że najczęściej doradca finansowy w swojej ofercie nie ma wszystkich produktów dostępnych na rynku. W związku z tym jego rekomendacja będzie zawsze ograniczała się do produktu z jego oferty, a niekoniecznie dotyczyła najlepszego dostępnego na rynku.

Kolejny sygnał ostrzegawczy to bezpośrednia rekomendacja jednego, konkretnego produktu jako najlepszego i jedynego rozwiązania - w takim przypadku najprawdopodobniej mamy do czynienia z czystą sprzedażą, a nie doradztwem. Dobrym testem jest prośba o taką jednoznaczną rekomendacje na piśmie. Doradca finansowy powinien pomóc klientowi określić jakie typy produktów są dla niego odpowiednie i przedstawić ich wybór ze swojej oferty.

Natomiast decyzja o zakupie konkretnego rozwiązania to już nasza własna odpowiedzialność - jeśli nawet usłyszymy rekomendację, to w praktyce podzielimy się z doradcą odpowiedzialnością za dokonanie wyboru, ale jego skutki będziemy ponosić już tylko i wyłącznie my jako klienci.

Podsumowując - warto korzystać z pomocy doradców finansowych o ile mamy do czynienia z profesjonalistą. Podchodźmy jednak krytycznie do ich rekomendacji. W tej relacji to klient bierze na siebie całkowitą odpowiedzialność za podjęte decyzje inwestycyjne i osiągane wyniki.

Doradca nie pobiera prowizji

Doradca finansowy to przede wszystkim doradca klienta, który działa w jego interesie. Bazując na swojej profesjonalnej wiedzy ma on pomagać klientowi w wyborze produktu finansowego najlepiej dopasowanego do jego potrzeb i profilu.

Jeśli zamiast tego użylibyśmy określenia sprzedawca produktów finansowych lub pośrednik finansowy oznaczałoby to zupełnie inną rolę - sprzedawcy, który owszem może pomóc dobrać coś ze swojej oferty, ale jego głównym zadaniem jest sprzedaż oferowanych produktów. Poziom oczekiwań po stronie klienta jest w tym momencie zupełnie inny.

W Polsce za korzystanie z usług doradcy finansowego klienci nie ponoszą najczęściej opłat. Płacą mu dystrybutorzy produktów, które sprzedaje, a jego zarobek zazwyczaj jest uzależniony od rodzaju i liczby sprzedanych produktów. Taki model wynagradzania doradcy finansowego prowadzi do nieuchronnego konfliktu interesów pomiędzy nim a klientem. Konflikt ten nie zostanie rozwiązany dopóki na rynku pokutował będzie mit, że klienta detalicznego nie stać na opłacanie doradcy finansowego, podczas gdy w rzeczywistości opłaca on jego pracę, ponosząc koszty ukryte w zawyżonej cenie produktu, który kupuje.

Czytaj w Money.pl
Internauci lubią kredyty, lokaty i ryzykowne inwestycje
Prawie każdy ma konto, a ponad 40 procent posiada kartę kredytową i ubezpieczenie.
inwestycje, fundusze, kredyty, doradca finansowy
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Akumuluj24_pl
79.185.127.* 2012-04-13 12:02
Sprawa jest prosta: dobry doradca finansowy cechuje się przede wszystkim skutecznością oraz tym że nie działa na szkodę klienta. Warto poczytać o tym nieco więcej,jest książka w księgarni giełdowej "Droga żółwia" która mogę polecić.
shaki
95.49.41.* 2012-03-16 08:57
witam,

gorąco polecam:

gieldaabc.galeriasmaku.info.pl

... w tej części wyjaśnimy sobie, jak wybrać biuro maklerskie, które będzie prowadzić dla nas rachunek papierów wartościowych. Trzeba powiedzieć, że w akcje można inwestować tylko i wyłącznie posiadając taki rachunek. Akcji nie można kupować na zwykły rachunek oszczędnościowo- rozliczeniowy, akcje nie mają też formy papierowej tak, aby można je przechowywać w domu czy w sejfie. Można je kupować i sprzedawać za pośrednictwem rachunku inwestycyjnego, natomiast zobaczyć ich się po prostu nie da...
asyst
80.55.208.* 2011-07-08 09:48
Wypraszam sobie to jest mój prywatny e-mail a nie mojego doradcy,i to nie jest reklama,a jedynie możliwość kontaktu gdyby ktoś miał życzenie .
Zobacz więcej komentarzy (7)