Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minimum ryzyka, stabilny zysk

0
Podziel się:

Nie lubisz ryzykować, jeśli chodzi o pieniądze. Mimo to możesz wykorzystać wzrosty na giełdach - z fundusze stabilnego wzrostu, idealnym rozwiązaniem dla osób z awersją do ryzyka.

Minimum ryzyka, stabilny zysk

Nie lubisz ryzykować, jeśli chodzi o pieniądze. Mimo to możesz wykorzystać wzrosty na giełdach - z fundusze stabilnego wzrostu, idealnym rozwiązaniem dla osób z awersją do ryzyka.

Co to jest fundusz stabilnego wzrostu i czym różni się od innych funduszy?

W funduszach stabilnego wzrostu środki inwestuje się przede wszystkim w bezpieczne instrumenty finansowe, takie jak dłużne papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego. W porównaniu do innych funduszy inwestycyjnych stosunkowo niewielką część portfela przeznacza się na akcje i instrumenty o wysokim poziomie ryzyka, stąd też ryzyko poniesienia strat jest znacznie zredukowane.

O konkretnym składzie portfela danego funduszu decyduje przede wszystkim ogólna ocena bieżącej sytuacji makroekonomicznej kraju emitującego papiery wartościowe. A w przypadku inwestycji w spółki wyboru dokonuje się w oparciu o analizy fundamentalne poszczególnych przedsiębiorstw.

Podstawową cechą odróżniającą fundusze stabilnego wzrostu od pozostałych jest umiarkowany poziom ryzyka, pozwalający zminimalizować ewentualne straty. W przypadku tego rodzaju funduszy trzeba także założyć, że zainwestowane oszczędności nie powinny nam być potrzebne przez co najmniej dwa lub trzy.

Wybierając fundusz stabilnego wzrostu, warto przyjrzeć się wcześniej rankingom i analizom przygotowywanym przez specjalistów i wybrać ten, który jest oferowany przez wiarygodną instytucję, zdarza się bowiem, że atrakcyjny choć krótkoterminowy wynik, może nas skusić do inwestycji, która de facto przyniesie nam straty.

Czy fundusze stabilnego wzrostu to remedium na ostatni kryzys finansowy?

Otóż nie całkiem. Prawdziwy boom na fundusze stabilnego wzrostu rozpoczął się bowiem już w 2004 roku. Olbrzymie zainteresowanie i niegasnący popyt na jednostki uczestnictwa zostało zahamowane kryzysem finansowym z 2007 roku. Okazuje się jednak, że był to jedynie krótkookresowy przestój.

Jak pokazują najnowsze zestawienia najchętniej wybieranych funduszy, te stabilnego wzrostu na nowo zaczynają podbijać serca klientów. W ostatnich miesiącach 2010 roku odnotowano zauważalne zwiększenie popytu wśród klientów zainteresowanych tego rodzaju funduszami. Czy podobny trend utrzyma się i w tym roku, pokażą najbliższe miesiące.

Czyli, w co warto zainwestować?

W przypadku funduszy stabilnego wzrostu na rynku jest jedynie kilka towarzystw inwestycyjnych, oferujących swoim klientom satysfakcjonujące poziomy rentowności.

Zestawienie funduszy stabilnego wzrostu przygotowane przez firmę doradczą Analizy Online to rzetelny dowód, na to, że na rynku jest tylko kilku graczy proponujących swoim klientom rozwiązania godne uwagi. Jedynie pięciu z 25 funduszy, które wzięto pod uwagę, udało się przez ostatnie trzy lata znaleźć w czołówce. Głównym kryterium był poziom stóp zwrotu.

Niekwestionowanym liderem analizy jest Union Investment TFI S.A., oferujący swoim klientom subfundusz UniStabilny Wzrost, dostępny pod parasolem podatekowym UniFundusze FIO.

UniStabilny Wzrost najlepszy wśród funduszy stabilnego wzrostu

UniStabilny Wzrost jako jedyny w latach 2008 - 2010 odnotował dodatnie stopy zwrotu, a w ciągu tych trzech lat jego łączna stopa zwrotu przekroczyła 40 proc.

Sam subfundusz powstał w 2007 roku. Jego aktywa dzielą się na dwie grupy: akcje, nie więcej niż 40 proc. portfela, oraz dłużne papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, minimum 60 proc. portfela. Oferta skierowana jest przede wszystkim do inwestorów z co najmniej 3-letnim horyzontem inwestycyjnym, charakteryzujących się umiarkowaną skłonnością do ryzyka.

Co więcej, UniStabilny Wzrost to część funduszu parasolowego, którego niewątpliwą zaletą jest dokonywanie zmian pomiędzy innymi subfunduszami bez ponoszenia kosztu podatku od zysków kapitałowych.

Reasumując, UniStabilny Wzrost to idealne rozwiązanie dla osób z niską skłonnością do ryzyka.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)