Notowania

fundusze
08.12.2008 16:05

Aktywa funduszy już prawie nie spadają

Aktywa TFI zmniejszyły się o 0,2 procent. Powód? Dodatnie saldo wpłat i umorzeń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Amaxim/Dreamstime)

*Aktywa netto zgromadzone w krajowych funduszach inwestycyjnych spadły na koniec listopada 2008 o -0,2% osiągając poziom 70,91 mld PLN. Tym samym seria zniżek środków zarządzanych przez TFI wydłużyła się do 13 miesięcy - podała Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analizy Online. *

Warto przy tym podkreślić, iż tym razem spadek, jak na obecne czasy, miał charakter dość symboliczny. Po raz ostatni tak niskie aktywa mogliśmy obserwować na polskim rynku w marcu 2006 roku.

Dalsze osłabienie złotego względem wiodących walut doprowadziło do kolejnego zmniejszenia wartości aktywów netto wyrażonej we wspólnej walucie.

Po 4% spadku złotego względem euro, środki zgromadzone w krajowych funduszach zmniejszyły się o -4,0% osiągając wartość 18,8 mld EUR. Co ciekawe, również w tym przypadku analogiczny poziom aktywów mogliśmy obserwować w pierwszym kwartale 2006 roku.

Elementem, który zaważył na niewielkim spadku środków zarządzanych przez TFI miał ich napływ gdyż okazało się, że listopad był pierwszym miesiącem od października 2007 z dodatnim saldem wpłat i umorzeń. Według naszych szacunków różnica pomiędzy kwotami przeznaczonymi na nowe inwestycje a wartością wycofywanych środków wyniosła w minionym miesiącu +1,1 mld PLN.

Kluczowy wpływ na wysokość salda miała decyzja jednego z ubezpieczycieli o przesunięciu do TFIczęści aktywów ulokowanych na rynku akcji, zarządzanych do tej pory bezpośrednio przez firmę asset management.

Szacujemy, że operacja ta poprawiła listopadowy bilans o ponad 2 mld PLN choć należy pamiętać, że z uwagi na niegotówkowy charakter, nie miała ona żadnego bezpośredniego wpływu na rynek akcji.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Nie tylko polskie TFI mocno tracą  ]( http://www.money.pl/fundusze/wiadomosci/artykul/nie;tylko;polskie;tfi;mocno;traca,251,0,403963.html )
* [ Fundusze w Europie stracą 400 mld euro? ]( http://www.money.pl/fundusze/wiadomosci/artykul/fundusze;w;europie;straca;400;mld;euro,9,0,386057.html )
* [ Porównaj stopy zwrotu z funduszy ]( http://www.money.pl/fundusze/porownanie/ )
Tagi: fundusze, tfi, aktywa, saldo wpłat i umorzeń, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz