Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Aktywa funduszy już prawie nie spadają

0
Podziel się:

Aktywa TFI zmniejszyły się o 0,2 procent. Powód? Dodatnie saldo wpłat i umorzeń.

Aktywa funduszy już prawie nie spadają
(Amaxim/Dreamstime)

*Aktywa netto zgromadzone w krajowych funduszach inwestycyjnych spadły na koniec listopada 2008 o -0,2% osiągając poziom 70,91 mld PLN. Tym samym seria zniżek środków zarządzanych przez TFI wydłużyła się do 13 miesięcy - podała Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analizy Online. *

Warto przy tym podkreślić, iż tym razem spadek, jak na obecne czasy, miał charakter dość symboliczny. Po raz ostatni tak niskie aktywa mogliśmy obserwować na polskim rynku w marcu 2006 roku.

Dalsze osłabienie złotego względem wiodących walut doprowadziło do kolejnego zmniejszenia wartości aktywów netto wyrażonej we wspólnej walucie.

Po 4% spadku złotego względem euro, środki zgromadzone w krajowych funduszach zmniejszyły się o -4,0% osiągając wartość 18,8 mld EUR. Co ciekawe, również w tym przypadku analogiczny poziom aktywów mogliśmy obserwować w pierwszym kwartale 2006 roku.

Elementem, który zaważył na niewielkim spadku środków zarządzanych przez TFI miał ich napływ gdyż okazało się, że listopad był pierwszym miesiącem od października 2007 z dodatnim saldem wpłat i umorzeń. Według naszych szacunków różnica pomiędzy kwotami przeznaczonymi na nowe inwestycje a wartością wycofywanych środków wyniosła w minionym miesiącu +1,1 mld PLN.

Kluczowy wpływ na wysokość salda miała decyzja jednego z ubezpieczycieli o przesunięciu do TFIczęści aktywów ulokowanych na rynku akcji, zarządzanych do tej pory bezpośrednio przez firmę asset management.

Szacujemy, że operacja ta poprawiła listopadowy bilans o ponad 2 mld PLN choć należy pamiętać, że z uwagi na niegotówkowy charakter, nie miała ona żadnego bezpośredniego wpływu na rynek akcji.

ZOBACZ TAKŻE:

fundusze
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)