Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Aktywa TFI wzrosły w grudniu. Co z tego?

0
Podziel się:

Mimo że grudzień był dobry, w całym 2008 r. wartość aktywów spadła o 45 proc.

Aktywa TFI wzrosły w grudniu. Co z tego?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Krajowe fundusze inwestycyjne zarządzały aktywami o wartości 73,7 mld zł na koniec grudnia, co oznacza wzrost o 3,9% w skali miesiąca, podały Izba Zarządzająca Funduszami i Aktywami oraz Analizy Online.

Tym samym ostatni miesiąc okazał się najlepszym w minionym roku, a po raz ostatni TFIzanotowały wzrost aktywów w październiku. _ W ciągu całego 2008 roku wartość aktywów zarządzanych przez fundusze inwestycyjne spadła o -60,1 mld zł, czyli była niższa niż w grudniu 2007 o - 44,9%. To w kilkunastoletniej historii polskiego rynku funduszy trzeci rok, w którym wystąpił spadek aktywów netto _ - czytamy w raporcie.

Grudniowy wzrost aktywów nie byłby możliwy, gdyby nie dodatnie saldo wpłat i umorzeń. _ Według naszych szacunków, w ostatnim miesiącu roku, fundusze pozyskały od swoich klientów o 1,9 mld zł więcej, niż im wypłaciły. Tym samym grudzień był drugim z rzędu i jednocześnie drugim w tym roku miesiącem, w którym utrzymało się dodatnie saldo wpłat i umorzeń _ - czytamy dalej.

Przewaga nowej sprzedaży nad umorzeniami nie wynikała z powrotu zainteresowania funduszami ze strony klientów indywidualnych, a kluczowym dla tej wielkości okazało się przesunięcie kolejnej puli środków zgromadzonych w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych przez Commercial Union TUnŻ do funduszu parasolowego prowadzonego na potrzeby tej instytucji przez Commercial Union TFI. Według raportu Analiz Online, bez tej operacji saldo wpłat i umorzeń byłoby ujemne i wyniosłoby -960 mld zł.

Spadek wartości złotego względem podstawowych walut doprowadził w grudniu do zmniejszenia wartości zarządzanych środków wyrażonych we wspólnej walucie. Wartość aktywów netto spadła w ostatnim miesiącu o -6,5% osiągając 17,7 mld euro. To najniższy poziom od stycznia 2006 roku.

W grudniu pojawiło się siedem nowych funduszy, które zaprezentowały wartość zarządzanych przez siebie środków po raz pierwszy. Ich łączne aktywa netto wyniosły nieco ponad 107 mln zł.

W minionym roku każdy z dziewięciu podstawowych segmentów odnotował dwucyfrową dynamikę aktywów netto, przy czym w pięciu przypadkach była to zmiana ujemna. Liderem pod względem dynamiki okazały się fundusze nieruchomości (+55,3%).

O +44,5% wzrosła wartość środków zgromadzonych w funduszach dłużnych, dzięki czemu awansowały one na czwarte miejsce pod względem udziału w polskim rynku. Ustąpiły im miejsca fundusze pieniężne i gotówkowe, w przypadku których wartość zarządzanych środków zmalała o -12,6%.

ZOBACZ TAKŻE:

fundusze
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)