Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Coraz bardziej wierzymy w fundusze

0
Podziel się:

Saldo wpłat i wypłat w listopadzie wyniosło 1,21 mld zł, czyli dwa razy więcej niż przed miesiącem.

Coraz bardziej wierzymy w fundusze
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

Saldo wpłat i wypłat, z uwzględnieniem środków zaangażowanych w konwersję, wyniosło 1,21 mld zł w listopadzie, według danych pochodzących z 365 funduszy. To dwukrotnie więcej od kwoty, którą fundusze zebrały miesiąc wcześniej.

W sumie od początku roku nadwyżka wpłat nad wypłatami sięgnęła 8,9 mld zł, podały Analizy Online oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami.

_ Listopad to jeden z najlepszych miesięcy w tym roku dla branży TFI. Bardzo dobrym danym sprzedażowym towarzyszyła najwyższa w roku aktywność klientów. Wartość środków wpłaconych do funduszy przekroczyła +9,0 mld zł, podczas gdy w poprzednich miesiącach oscylowała wokół 6 mld zł. również bardzo podobnie było po stronie odkupień, które w sumie złożyły się na kwotę -7,9 mld zł _ - podano w raporcie.

Ze struktury napływów do poszczególnych grup funduszy wynika, że dosyć mocno różniła się ona od tej z poprzednich miesięcy. Co prawda, utrzymany został wysoki napływ nowego kapitału do funduszy pieniężnych i gotówkowych, gdzie tym razem przewaga wpłat nad wypłatami wyniosła 424,1 mln zł (5,5 mld zł od początku roku). _ Jednak klienci wyraźnie zmniejszyli swoje zainteresowanie funduszami dłużnymi, które w listopadzie pokazały, iż można ponieść straty również na tej, wydawałoby się bardzo bezpiecznej, klasie aktywów _ - czytamy dalej w materiale.

Fundusze złotówkowe wykazały odpływ (minus 203,5 mln zł), na rzecz funduszy bez podstawowej waluty (185,22 mln zł). W sumie cały segment funduszy dłużnych wykazał tylko symboliczny napływ na poziomie 7,7 mln złotych.

Pomimo słabszej koniunktury na rynku akcji, listopad był bardzo udany dla funduszy inwestujących co najmniej część środków na rynkach akcji, czyli zarówno dla funduszy akcyjnych, jak i mieszanych. Wśród funduszy akcyjnych, najwięcej nowych środków pozyskały fundusze o charakterze uniwersalnym (297,8 mln zł), znacznie mniej fundusze akcji małych i średnich spółek (17,6 mln zł), natomiast fundusze sektorowe odnotowały kolejny miesiąc z rzędu ujemne saldo rzędu minus 23 mln zł. Łącznie fundusze akcyjne pozyskały blisko 300 mln złotych.

Jeszcze lepszy miesięczny wynik osiągnęły fundusze o mieszanej strategii (361,8 mln zł), choć różnice w ramach poszczególnych grup były ogromne. Tak dobry wynik to przede wszystkim zasługa dużego zainteresowania funduszami stabilnego wzrostu, które przyciągnęły w minionym miesiącu blisko 320 mln zł, podczas gdy średnia tegoroczna nie przekraczała 20 mln złotych.

Klienci wpłacali również swoje oszczędności do innych funduszy mieszanych, w tym aktywnej alokacji. Tradycyjnie najwięcej środków netto klienci wypłacili z funduszy zrównoważonych ( minus 309,6 mln zł), dla których był tonajgorszy miesiąc w tym roku.

Dodatni bilans sprzedaży odnotowały też ostatnie dwa segmenty rynku, czyli fundusze surowcowe(26,2 mln zł), a także zaklasyfikowane do segmentu _ inne _, czyli private equity, hedgingowe, nieruchomości czy sekurytyzacyjne (63,9 mln zł).

fundusze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)