Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Coraz większe inwestycje funduszy zagranicznych

0
Podziel się:

Wartość aktywów netto zarządzanych przez zagraniczne fundusze EEREF inwestujące na rynkach wschodzących wzrosła w drugim kwartale tego roku o 23 proc. do 5,83 mld euro

- poinformował ośrodek analityczny Analizy Online.

Tendencja spadkowa zatem uległa odwróceniu, a marcowy dołek, kiedy aktywa funduszy EEREF (Emerging Europe Regional Equity Funds) spadły do 4,72 mld euro, był w ciągu ostatnich 18 miesięcy absolutnym minimum.

Największe aktywa ulokowane na europejskich emerging markets miał w końcu czerwca JPMorgan Fleming Asset Management, który zgromadził 686,6 mln euro w trzech funduszach. Drugie miejsce zajął Baring Asset Management (671,4 mln euro w dwóch funduszach, a trzecie Griffin Capital (401,19 mln euro w dwóch funduszach).

"Pierwsza dziesiątka, spośród 50 monitorowanych przez nas firm zarządzających zgromadziła 62,6 proc. aktywów netto" - podał ośrodek.

Jednym z czynników wpływających na wzrost aktywów zarządzanych przez fundusze emerging markets była poprawa ich wyników inwestycyjnych.

Po niezbyt dobrym pierwszym kwartale, kiedy zyski przyniosło inwestorom zaledwie 6 podmiotów, a pozostałe miały straty, w drugim kwartale sytuacja uległa diametralnemu odwróceniu - średni wzrost wartości jednostki wyniósł 17,3 proc., a rekordziści mieli zyski na poziomie 30 proc.

"Nie byłoby to możliwe, gdyby nie obserwowana od kwietnia poprawa koniunktury na większości europejskich rynków emerging markets, gdzie wzrosty wiodących indeksów również przekraczały 30 proc." - zauważyli analitycy.

Ich zdaniem, w drugim kwartale saldo wpłat i umorzeń środków w funduszach EEREF było dodatnie i wyniosło 234 mln euro.

Według szacunków ośrodka, wartość polskich aktywów w funduszach EEREF wzrosła w ciągu drugiego kwartału o 21,7 proc. i wyniosła na koniec czerwca 1,1 mld euro.

"Wzrost wartości zaangażowania funduszy EEREF w polskie papiery udziałowe jest po części również konsekwencją dodatniego salda inwestycji tych podmiotów na polskim rynku. Według naszych szacunków w skali kwartału zarządzający zainwestowali w papiery polskich spółek prawie 80 mln euro, z czego gros w czerwcu bieżącego roku" - podali analitycy.

"Warto podkreślić, że czerwcowe saldo inwestycji w polskie papiery udziałowe (zarówno na GPW, jak i w dużej części w emitowane przez polskie spółki GDR-y) było najwyższym od początku 2002 roku" - dodali.

Według szacunków ośrodka, Polska nadal jest drugim (po Rosji mającej 40,6 proc. aktywów) rynkiem, na którym inwestują zarządzający EEREF, z udziałem w aktywach 18,8 proc.

Zgodnie ze swoimi sprawozdaniami rocznymi i półrocznymi 113 zagranicznych funduszy inwestujących na emerging markets (57 podmiotów o zasięgu regionalnym oraz 56 o zasięgu globalnym) ulokowało swoje aktywa w akcje 30 polskich spółek.

"Okazuje się, że ponad 60 proc. środków zarządzający lokują w akcje lub GDR-y trzech podmiotów: TP SA, Pekao SA oraz PKN Orlen SA" - napisali analitycy.

fundusze
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)