Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundusze posiadają poad 67 mld zł w akcjach

0
Podziel się:

Wartość akcji w portfelach funduszy inwestycyjnych i otwartych funduszy emerytalnych na koniec października 2006 roku wynosiła zgodnie z naszymi szacunkami 67,4 mld PLN (62 mld PLN miesiąc wcześniej).

Wartość akcji w portfelach funduszy inwestycyjnych i otwartych funduszy emerytalnych na koniec października 2006 roku wynosiła zgodnie z naszymi szacunkami 67,4 mld PLN (62 mld PLN miesiąc wcześniej).

Oznacza to, że w ciągu ostatniego miesiąca wartość akcji „w rękach” funduszy wzrosła o 5,4 mld PLN (+ 8,7%). Na ów wzrost składały się wyższe o 4,7 mld PLN wyceny akcji (wzrost indeksu WIG o 7,5%) oraz nowe inwestycje funduszy, które według naszych obliczeń wyniosły 700 mln PLN.

Od początku roku portfel akcyjny wszystkich funduszy wzrósł z 42 mld PLN do 67,4 mld PLN (o 60%). Wyższą dynamiką wykazały się fundusze inwestycyjne. W ich wypadku wzrost wyniósł 110% i był ponad 3 razy szybszy, niż ten liczony dla portfela akcyjnego funduszy emerytalnych (+33%). Dynamika tej kategorii lokat w przypadku funduszy emerytalnych, wyniosła tyle, ile wzrost głównego indeksu giełdy warszawskiej – WIG-u. Na koniec 2005 roku różnica w wielkości portfeli akcyjnych funduszy emerytalnych i funduszy inwestycyjnych wyniosła blisko 13 mld PLN (na korzyść funduszy emerytalnych). Dziś stopniała ona do zaledwie 5,4 mld PLN. Dzięki tak dużej przewadze funduszy inwestycyjnych nad funduszami emerytalnymi w powiększaniu wartości portfela akcyjnego, wpływ funduszy inwestycyjnych na rynek akcji jest od kilkunastu miesięcy dużo bardziej istotny i dużo bardziej widoczny, niż wpływ funduszy emerytalnych.

W październiku fundusze emerytalne wydały na akcje dodatkowe 300 mln PLN. W tym samym czasie saldo inwestycji funduszy inwestycyjnych wyniosło około 400 mln PLN. I tak, jak dla funduszy inwestycyjnych jest to kwota raczej z dolnej granicy ich możliwości, o tyle dla funduszy emerytalnych saldo nabyć w wysokości 300 mln PLN jest wartością dawno nie widzianą. Dzięki niej saldo inwestycji funduszy emerytalnych na GPW w 2006 roku, wzrosło z minus 435 mln PLN do minus 135 mln PLN.

Październikowe zakupy akcji przez fundusze inwestycyjne i emerytalne napędzane były wysokim napływy środków pieniężnych na ich konta. W przypadku funduszy emerytalnych kluczową rolę odegrały wrześniowe przelewy z ZUS (2,5 mld PLN). W przypadku funduszy inwestycyjnych o aktywności ich inwestycji na rynku akcji decydowała skala napływu nowych pieniędzy do funduszy akcyjnych (0,5 mld PLN we wrześniu i 1,05 w październiku), funduszy zrównoważonych (0,5 mld we wrześniu oraz 1 mld w październiku) oraz funduszy stabilnego wzrostu (0,38 we wrześniu i 0,34 w październiku). Przytoczone dane pokazują, że Polacy coraz chętniej powierzają swoje pieniądze funduszom o bardziej agresywnej polityce inwestycyjnej. Od początku roku do funduszy polskich akcji napłynęło 6 mld PLN, funduszy zrównoważonych 8 mld PLN a do funduszy stabilnego wzrostu 6,8 mld PLN. Jeśli przyjrzymy się miesięcznemu napływowi widzimy wyraźnie, że dominujące nad funduszami akcyjnymi fundusze stabilnego wzrostu coraz częściej ustępują pola agresywnym
funduszom akcyjnym. Taka zmiana preferencji uczestników funduszy stanowi najważniejszy czynnik, wywołujący wysoką wartość miesięcznych zakupów funduszy inwestycyjnych na rynku akcji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)