Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jak dobrze wybrać IKE? Przedstawiamy kilka porad

Jak dobrze wybrać IKE? Przedstawiamy kilka porad

Fot. Shutterstock

Osoby zainteresowane dodatkowym oszczędzaniem na emeryturę mają jeszcze tylko kilka tygodni, aby wykorzystać tegoroczny limit wpłat na Indywidualne Konto Emerytalne (11 877 zł w 2015 r.). Do zalet jednego z produktów z III filaru należą przede wszystkim niskie koszty i korzyści podatkowe (więcej informacji na ten temat w materiale: Co trzeba wiedzieć o IKE?)
Choć z pozoru tego typu rozwiązania są do siebie bardzo podobne, warto przyjrzeć im się głębiej przed podjęciem decyzji. Przedstawiamy kilka porad na co zwracać uwagę wybierając IKE.

Cały świat w zasięgu ręki
Decyzja odnośnie regionu, czy danej klasy aktywów nie powinna wiązać oszczędzającego na lata. Dlatego też warto zadbać o to, aby wybrany przez nas produkt oferował wiele możliwości inwestycyjnych. W ramach IKE oszczędzającym na pewno przyda się możliwość wyboru pomiędzy rozwiązaniami o różnym profilu ryzyka. Przykładowo fundusze dłużne lub gotówkowe i pieniężne będą dobrą opcją dla osób niechętnych ryzyku, z kolei rynek akcji w długim terminie może oferować bardzo wysokie wyniki. Produkty o różnym profilu ryzyka w ramach jednego produktu umożliwiają też odpowiednie dostosowanie portfela do bieżącej sytuacji na rynkach. Inną zaletą może być również dostęp do rozwiązań umożliwiających inwestycje za granicą. Dzięki temu możliwe jest lepsze zróżnicowanie portfela, a także osiągnie korzyści z dobrej koniunktury na innych, często trudno dostępnych rynkach.Po co przepłacać?
Podobnie jak w przypadku innych form lokowania kapitału, klienci IKE muszą liczyć się z opłatami. Różnice w kosztach ponoszonych przez klienta w zależności od instytucji mogą być istotne. Jednym z nich jest opłata za rejestr. Może ona sięgać nawet 1000 zł, ale z drugiej strony część instytucji oferuje całkowite zwolnienie z lub redukcję tej opłaty. Warto więc sprawdzić, czy w przypadku interesującego nas produktu ponosimy ten koszt i czy można go uniknąć np. w ramach promocji. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku opłaty manipulacyjnej. Jest ona ustalana procentowo i pomniejsza wpłacone przez nas środki.

Klienci IKE mogą również ponosić opłatę za przenoszenie środków pomiędzy poszczególnymi funduszami. Warto zbadać czy tego typu koszt dotyczy również naszego konta, a jeśli tak to na jakich zasadach jest pobierany. Niektóre instytucje umożliwiają przenoszenie środków bezpłatnie kilka razy w ciągu danego okresu (np. roku, czy dwóch lat). W przypadku IKE klienci ponoszą również opłatę za prowadzenie konta – tu również warto porównać jej wysokość na tle konkurencji. Innym kosztem jest opłata za wycofanie środków przed upływem 12 miesięcy od podpisania umowy. Ważna z punktu widzenia klienta jest także wysokość pierwszej wpłaty, która może wynosić od kilkudziesięciu zł nawet do ponad 1 tys. zł.

Na co jeszcze warto zwracać uwagę przy wyborze IKE? O tym w tekście „Jak dobrze wybrać IKE? Przedstawiamy kilka porad”.

 

Więcej na ten temat w serwisie analizy.pl.

Analizy Online
Czytaj także
Polecane galerie