Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Listopadowe wyniki funduszy inwestycyjnych

0
Podziel się:

W listopadzie straty zanotowały 3 ze 122 działających przez cały miesiąc funduszy inwestycyjnych - podał w poniedziałek w raporcie ośrodek analityczny Analizy Online.

Średnia stopa zwrotu w grupie AKP (akcji polskich) wyniosła w listopadzie 3,84 proc. Najlepszy wynik osiągnął CU Polskich Akcji (6,3 proc.). Kolejne miejsca zajęły Pioneer Agresywny (5,4 proc.) oraz Pioneer Indeksowy (5,34 proc.).

Listopad był drugim z rzędu miesiącem, w którym wszystkie spośród działających na polskim rynku funduszy AKP przyniosły zyski.

W ubiegłym miesiącu straty odrabiali również zarządzający funduszami inwestującymi w zagraniczne papiery udziałowe (grupa AKZ). Średnia zmiana wartości jednostki w tej grupie wyniosła 4,85 proc., zaś najlepszy wynik uzyskał UniDynamic Europa na poziomie 6,1 proc.

W grupie funduszy mieszanych (MIP) najwyższe stopy zwrotu osiągnęły fundusze zrównoważone UniKorona (3,49 proc.) i Pioneer (3,35 proc.). Średnia stopa zwrotu w grupie MIP wyniosła 2,31 proc.

Spośród funduszy stabilnego wzrostu najlepsze wyniki w ostatnim miesiącu uzyskały fundusze CU Stabilnego Inwestowania PPE (2,85 proc.) i Skarbiec III filar (2,31 proc.).

Listopad przyniósł dalszy, choć podobnie jak w przypadku akcji, już nie tak dynamiczny, wzrost cen papierów skarbowych. Od początku miesiąca rynek dyskontował kolejną obniżkę stóp procentowych o 50 pkt. bazowych, co wywołało wzrost cen obligacji skarbowych do kolejnych rekordowych poziomów.

Decyzja RPP o niższym od oczekiwanego cięciu stóp doprowadziła w ostatnim tygodniu do przeceny na rynku skarbowych papierów wartościowych. W konsekwencji średnia zmiana wartości jednostek funduszy z grupy polskich papierów dłużnych (PDP) była najniższa od 4 miesięcy i wyniosła 0,86 proc.

Najlepsze wyniki w tej grupie w ostatnim miesiącu uzyskali zarządzający funduszami Warta Papierów Dłużnych (1,48 proc.) i Fundusz Skarbiec Obligacja (1,25 proc.).

Dobre wyniki osiągnęły fundusze rynku pieniężnego (grupa RPP). Średnia stopa zwrotu w tej grupie wyniosła 0,6 proc., a najlepsze wyniki osiągnęły fundusze GTFI Papierów Komercyjnych (0,87 proc.) oraz UniKorona Pieniężny (0,85 proc.).

Trzy podmioty z ujemną miesięczną stopą zwrotu wywodzą się z grupy funduszy inwestujących w zagraniczne papiery dłużne (PDZ).

Według listopadowego rankingu, w ujęciu długoterminowym, do najlepszych funduszy inwestycyjnych z notą '5' należał UniKorona Akcje, ING Akcji i CA IB Akcji (w grupie funduszy inwestujących w akcje polskich spółek)
, UniKorona Zrównoważony i ING Zrównoważony (fundusze mieszane), Skarbiec III filar (fundusz z grupy stabilnego wzrostu), Skarbiec-Obligacja i PKO/CS Obligacji (polskie papiery dłużne) i CA IB Pieniężny (fundusz rynku pieniężnego).

Długoterminowe rankingi funduszy opracowane przez firmę analityczno-doradczą Analizy Online Sp. z o.o. bazują na wynikach działalności poszczególnych funduszy na przestrzeni ostatnich 3 lat, natomiast rankingi krótkoterminowe obejmują okresy roczne.

W październikowym rankingu uczestniczyło 77 funduszy, z czego 50 prowadziło przez 36 miesięcy niezmienioną politykę inwestycyjną, umożliwiając dokonanie oceny w długim horyzoncie czasu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)