Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najlepsze wyniki miały w kwietniu fundusze papierów dłużnych dolarowych i euro

0
Podziel się:

Najlepsze wyniki na rynku funduszy inwestycyjnych w kwietniu były udziałem funduszy posiadających w swoich portfelach papiery denominowane w walucie amerykańskiej i europejskiej, wynika z raportu spółki Analizy Online./ ISB /

Najlepsze wyniki na rynku funduszy inwestycyjnych w kwietniu były udziałem funduszy posiadających w swoich portfelach papiery denominowane w walucie amerykańskiej i europejskiej, wynika z raportu spółki Analizy Online zajmującej się monitorowaniem rynku funduszy emerytalnych i inwestycyjnych, opublikowanego w czwartek.

„Jak się okazało, nerwowy marzec był tylko przygrywką przed zmianą średnioterminowego trendu na GPW w Warszawie, która sprowadziła indeks WIG 20 do poziomu poniżej 1900 punktów – najniższego od stycznia tego roku. Co gorsza, znaczące spadki zagościły również na parkietach zagranicznych, zarówno amerykańskich jak i europejskich. Na szczęście w sukurs krajowym inwestorom przyszły dolar i euro, które istotnie aprecjonowały względem naszej waluty” – czytamy w raporcie spółki.

W kwietniu WIG spadł o 5,3%, natomiast WIG 20 aż o 7,0%. W tym czasie indeks średnich spółek MIDWIG spadł o 4,6%.

W tej sytuacji średnia strata 22 funduszy z grupy polskich akcji (AKP) wyniosła -3,2%. Najlepiej poradził sobie fundusz AIG Akcji, którego jednostka straciła na wartości 0,8%., natomiast najgorszy wynik należy do funduszu GTFI Akcji, którego jednostka zniżkowała o 5,3%, czytamy w raporcie.

Pomimo trwającej deprecjacji złotego względem dolara i euro fundusze z grupy zagranicznych akcji również odnotowały w kwietniu straty. Powodem były spadki amerykańskich i zachodnioeuropejskich indeksów.

Spośród ośmiu funduszy z grupy akcji zagranicznych (AKZ) cztery poprawiły swoje wyceny w kwietniu, z czego najwięcej, bo o 2,0% – UniXXI Wiek, natomiast najgorsze wyniki odnotował subfundusz Agresywny funduszu funduszy Millennium Funduszy Zagranicznych (-1,5%). Średnia stopa zwrotu w tej grupie wyniosła 0,2%, napisano w raporcie Analiz Online.

„Kwietniowa aprecjacja obu tych walut względem złotego po 4,7% po raz kolejny w tym roku (poprzednio w styczniu i marcu) dała wiele powodów do radości inwestorom posiadającym w swoim portfolio jednostki funduszy dłużnych dolarowych (PDU) oraz funduszy dłużnych euro (PDE)” – podkreślili analitycy w raporcie.

Średnia stopa zwrotu podmiotów należących do PDU to 3,0%, przy czym dwa najlepsze fundusze - BPH Dolarowych Obligacji i KB Dolar zyskały na wartości 4,3%. Natomiast fundusze z grupy PDE zyskały średnio 2,8%, a najlepszy z nich Pioneer Obligacji Europejskich, poprawił wycenę jednostki o 3,8%.

W kwietniu Indeks Rynku Obligacji Skarbowych (IROS) wzrósł tylko o 0,3%, podczas gdy średnia stopa zwrotu funduszy z kategorii papierów dłużnych (PDP) wyniosła 0,7%.

Najlepsze wyniki w tej grupie wypracowały w kwietniu fundusze CitiObligacji (1,1%) oraz ING Obligacji 2 (1,0%). Najsłabszy wynik był udziałem funduszu SEB 2, który zyskał jedynie 0,3%.

Spośród funduszy rynku pieniężnego (RPP) najwyższą stopę zwrotu osiągnął po raz kolejny fundusz Warta Alfa (1,0%), a średnia stopa zwrotu wszystkich funduszy z tej grupy ukształtowała się na poziomie 0,5%.

W kwietniu wszystkie fundusze mieszane (MIP) poniosły straty. Najlepsze rezultaty w tej sytuacji osiągnęły fundusze Arka Zrównoważony oraz PKO/Credit Suisse Zrównoważony (spadek odpowiednio o 0,7% i 0,9%). Średnia strata w tej grupie wyniosła 1,7%. Najgorszy rezultat był natomiast udziałem funduszu Warta Beta, którego jednostka straciła na wartości 2,7%.

Wśród funduszy stabilnego wzrostu (SWP) w kwietniu najlepiej radziły sobie BPH Pro Lokata i Pioneer Ochrony Kapitału, które zyskały odpowiednio 0,6% i 0,5%. Największe straty odnotowały BPH Bezpieczna Inwestycja (-1,6%) oraz Pioneer Stabilnego Wzrostu (-1,5%). Średnia stopa zwrotu funduszy SWP w kwietniu wyniosła (-0,5%).

fundusze
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)