Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

TFI: W październiku "odpłynęło" 800 mln zł

0
Podziel się:

Wartość aktywów netto funduszy inwestycyjnych spadła w październiku o 2,3 proc. do 34,1 mld zł, co oznacza spadek o 800 mln zł w stosunku do września - poinformował w piątek ośrodek analityczny Analizy Online, monitorujący rynek funduszy.

"Po raz pierwszy od dłuższego czasu mamy do czynienia z większą zmianą wartości środków zgromadzonych w krajowych funduszach inwestycyjnych. Szkoda tylko, że z ujemną. Według najnowszych danych, w końcu października, fundusze inwestycyjne zarządzały aktywami netto o wartości 34,1 mld zł. To o 2,3 proc. (czyli o 800 mln zł) mniej niż przed miesiącem, ale nadal więcej (o 2,8 proc.) niż na początku roku" - napisały Analizy Online.

Analizy Online podały, że pomimo ogólnego spadku aktywów, wzrost wartości zgromadzonych środków odnotowały trzy grupy funduszy.

Najwięcej, bo o 11 proc., wzrosły aktywa funduszy prowadzących specyficzną politykę inwestycyjną, które nie należą do żadnej z wyodrębnianych przez Analizy Online grup. W grupie tej znajduje się 15 funduszy, na przykład takie, które inwestują jednocześnie na polskim i zagranicznym rynku akcji czy fundusze nieruchomości.

"Duży przyrost aktywów w tej grupie wynika z utworzenia funduszu Pioneer Bezpieczna Alokacja, który zebrał w październiku ponad 100 mln zł" - powiedział Grzegorz Raupuk z Analiz Online.

Fundusz ten inwestuje głównie na rynku polskim, prowadząc politykę zbliżoną do funduszy stabilnego wzrostu, jednak przy założeniu, że w skali roku stopa zwrotu nie może być ujemna.

Aktywa netto funduszy inwestujących na polskim rynku akcji wzrosły o 1 proc., a aktywa funduszy zagranicznych papierów dłużnych o 0,2 proc.

W pozostałych kategoriach funduszy największy spadek wartości zarządzanych aktywów, o 8,2 proc. odnotowały fundusze polskiego rynku pieniężnego, wartość aktywów funduszy akcji zagranicznych spadła o 6,9 proc., polskich papierów dłużnych o 4,5 proc., funduszy stabilnego wzrostu o 2,4 proc., a funduszy prowadzących mieszaną politykę inwestycyjną o 0,2 proc.

Analizy Online oceniają, że październikowe saldo wpłat i umorzeń było po raz kolejny z rzędu ujemne i wyniosło 711 mln zł. "To najgorszy wynik od grudnia 2003, gdy mieliśmy do czynienia z wygaśnięciem części oferty antypodatkowej (minus 1,2 mld zł)" - podał ośrodek.

Po październiku ujemne jest również saldo inwestycji w jednostki uczestnictwa i certyfikaty uczestnictwa liczone od początku roku. Wynosi ono minus 243 mln zł.

Największy udział w nadwyżce umorzeń w październiku miały fundusze rynku pieniężnego. Analizy Online oceniają, że w tej grupie ujemne saldo wpłat i umorzeń mogło nieznacznie przekroczyć 500 mln zł.

Zdaniem Analiz Online spadek aktywów funduszy inwestycyjnych w październiku może mieć związek z ofertą publiczną akcji banku PKO BP i Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.

"Z jednej strony struktura umorzeń (głównie fundusze rynku pieniężnego i papierów dłużnych) na pozór może przeczyć tezie o związku z prywatyzacją (PKO BP i WSiP), z drugiej zaś powszechność opinii o +murowanych zyskach+ oczekujących w przypadku pierwszej z wymienionych ofert nie pozwala owego związku przekreślać w sposób kategoryczny" - napisano w raporcie.

fundusze
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)