Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
banki
04.02.2019 15:43

140 mln zł na plus w jeden dzień. Leszek Czarnecki znowu miliarderem

Po aferze KNF wartość instytucji finansowych z holdingu Leszka Czarneckiego systematycznie rośnie. Informacja z piątku o potencjalnych nabywcach jeszcze podgrzała atmosferę. W poniedziałek Leszek Czarnecki po długiej przerwie z powrotem stał się miliarderem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Banki z holdingu Leszka Czarneckiego dostaną oczekiwany kapitał

Idea Bank i Getin Noble Bank dopuściły fundusze private equity do procesu dogłębnej analizy (due diligence) od dnia 4 lutego 2019 r. - podały banki w piątek. Oznacza to, że są chętni na kupno akcji połączonego banku.

Giełda te wiadomości przyjęła wybuchem optymizmu. Idea Bank zyskuje w poniedziałek 17 proc., a Getin Noble Bank 10 proc. Obie spółki kontroluje Leszek Czarnecki. Trzecia spółka, czyli Getin Holding, powiązana kapitałowo z dwoma pierwszymi, idzie w górę o 17 proc.

Zobacz też: KNF ma nowego szefa. Co teraz z bankami Leszka Czarneckiego

W ubiegłym roku pisaliśmy, że Leszek Czarnecki z miliardera zrobił się multimilionerem, ale trzeba to wszystko "odszczekać". W poniedziałek znowu jest miliarderem. Jego pakiet akcji w Getin Holding (pośrednio i bezpośrednio) wart jest 549 mln zł, w GNB 328 mln zł, a w Idea Banku 138 mln zł - razem 1,015 mld zł.

W ciągu tylko jednego dnia wartość portfela Czarneckiego wzrosła o prawie 140 mln zł, w tym wartość Getin Holding zwiększyła się o 85 mln zł. Od początku roku Czarnecki zyskał aż 450 mln zł - i znowu gros z tego to wzrost kursu Getin Holding (+288 mln zł). Biznesmen może odetchnąć z ulgą. Ujawnienie afery KNF najwyraźniej uprawdopodabnia możliwości przetrwania połączonego banku i likwiduje wątpliwości potencjalnych inwestorów.

Idea Bank zmieni się w Getin Noble

Getin Noble Bank i Idea Bank podały w połowie stycznia, że uzgodniły i podpisały plan połączenia. Nawet połączone banki potrzebują jednak dokapitalizowania, żeby spełnić wymogi Komisji Nadzoru Finansowego z końca 2017 roku.

W ubiegłym roku o połowę zwiększono wymagania odnośnie kapitałów, jakie bank musi trzymać dla zabezpieczenia kredytów frankowych. To wszystko mimo faktu, że hipoteki we frankach spłacają się nie gorzej niż te denominowane w złotym.

A GNB ma ich dużo. Na koniec września 2018 roku było to 9,5 mld zł netto (po odpisach). Z tego 414 mln zł zakwalifikowano jako kredyty zagrożone (koszyk 3). Rok temu brakowało ponad miliard złotych, żeby spełnić nowe wymogi. A do tego bank do końca trzeciego kwartału 2018 r. nie wrócił jeszcze do zysków.

Czarnecki planował pierwotnie, że zorganizuje kapitał, m.in. poprzez łączenie z Idea Bankiem. To okazało się niewystarczające i konieczne było wsparcie z zewnątrz.

Plan łączenia banków został podpisany 17 stycznia. Zgodnie z jego postanowieniami, choć Idea będzie podmiotem przejmującym, to po całym procesie na rynku pozostanie instytucja pod nazwą Getin Noble Bank. Portfel kredytowy takiego banku miałby wartość 58,5 mld zł, czego 42 proc. stanowić będą kredyty hipoteczne, w tym ponad 9 mld zł w kredytach frankowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, giełda, wiadomości, gnb, ida, gtn, getin noble bank, idea bank
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-02-2019

patriota plkochani bzdury wszystkie zdjecia premiera Morawieckieggo z złodziejem Chrzanowski co krążą po internecie to przeróbki fotoshop paint wykonane przez … Czytaj całość

04-02-2019

Hogszef ściemniaczy i cwaniaczków, nigdy więcej kontaktów z jakąkolwiek jego firemką.

04-02-2019

Z życia wzieteNiech Pan sprzedaje bo panu nie wybacza afery KNF !!!

Rozwiń komentarze (140)