Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Agora odwołała się od decyzji UOKiK dot. zakazu przejęcia kontroli nad Eurozet

0
Podziel się:

Agora złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), wydanej 7 stycznia 2021 r., zakazującej koncentracji polegającej na przejęciu przez Agorę kontroli nad Eurozet, podała spółka.

Agora odwołała się od decyzji UOKiK dot. zakazu przejęcia kontroli nad Eurozet
bEDWOGQB

W opinii spółki, popartej dołączonymi do odwołania opiniami ekspertów z dziedziny ekonomii, prawa konkurencji oraz rynku radiowego, wydana przez prezesa UOKiK decyzja budzi poważne zastrzeżenia co do merytorycznej poprawności, w związku z czym spółka wnosi o jej zmianę poprzez wydanie decyzji w przedmiocie zgody na koncentrację Agora i Eurozet, podano.

"Przede wszystkim, w opinii spółki prezes UOKiK dopuścił się naruszenia prawa materialnego, wydając decyzję bez udowodnienia, że w wyniku koncentracji dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji, co jest przesłanką niezbędną do zablokowania transakcji. W zamian, na potrzeby decyzji zakazującej koncentracji, wykreowana została teoria szkody oparta na nieznanej prawu konkurencji i ekonomii teorii 'quasi-duopolu', sugerując milczącą koordynację połączonego podmiotu (Agory i Eurozet) z liderem rynku grupą RMF FM. Zdaniem spółki rozstrzygnięcie oparto na przypuszczeniach i hipotezach co do tego, co może się wydarzyć na rynku po koncentracji, podczas gdy zgodnie z prawem, aby zakazać koncentracji, organ antymonopolowy musi udowodnić, w oparciu o przeprowadzoną analizę ekonomiczną, że w określonych okolicznościach rynkowych koncentracja doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji. Szereg szczegółowych analiz ekonomicznych, przygotowanych przez renomowanych specjalistów i przedstawionych w sprawie prezesowi
UOKiK wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego naruszenia konkurencji, stąd w przekonaniu spółki prezes UOKiK zgodnie z prawem powinien zezwolić na jej dokonanie" - czytamy w komunikacie.

W związku z powyższymi okolicznościami, spółka złożyła odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie, wnioskując o wydanie przez sąd wyroku reformatoryjnego, który zezwoli na dokonanie koncentracji bez jakichkolwiek dalszych warunków. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy jednoznacznie wskazuje, że spełnione są wszystkie przesłanki wydania takiego rozstrzygnięcia, podsumowano.

bEDWOGQD

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował 7 stycznia br., że nie wyraził zgody na przejęcie spółki Eurozet przez Agorę. W ocenie Urzędu, transakcja mogła prowadzić do powstania duopolu i marginalizacji pozostałych grup oraz stacji radiowych - dwie wiodące grupy radiowe (Eurozet i RMF FM) posiadałyby łącznie ok. 70% udział w rynku.

Wniosek o zgodę na koncentrację wpłynął do UOKiK w październiku 2019 r. Miesiąc później prezes UOKiK skierował sprawę do tzw. drugiego etapu, co oznacza, że konieczne było przeprowadzenie dokładnego badania rynku. W listopadzie 2020 roku prezes UOKiK Tomasz Chróstny przedstawił zastrzeżenia do tej koncentracji. Po wnikliwej analizie rynku i możliwych konsekwencji przejęcia Eurozetu przez Agorę - w styczniu 2021 r. - wydał decyzję zakazującą koncentracji.

Agora jest m.in. większościowym właścicielem sieci kin Helios, spółki Next Film, zajmującej się produkcją i dystrybucją filmową oraz AMS działającej na rynku reklamy zewnętrznej, a także wydawcą "Gazety Wyborczej" i czasopism oraz portali i serwisów internetowych. Grupa jest ponadto właścicielem trzech lokalnych radiostacji muzycznych i większościowym współwłaścicielem ponadregionalnego radia Tok FM. Działa na rynku książek, wydawnictw muzycznych i filmowych oraz gastronomicznym.

bEDWOGRe
media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)