Notowania

Alior Bank idzie do prokuratury przeciw Kani. "Oszukali nas"

Alior był jednym z banków kredytujących działalność Zakładów Mięsnych Kania. O tym, jak działalność spółki jest ryzykowna, zorientował się za późno. Teraz idzie z tym do prokuratury - podaje "Rzeczpospolita". A nadzorca sądowy złoży wniosek o odwołanie zarządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ZM Henryk Kania)
ZM Henryk Kania jeszcze niedawno zapełniały swoimi produktami półki w Biedronce

ZM Henryk Kania pozwał w ubiegłym tygodniu swojego klienta, Rubin Energy o 300 mln zł. Kwota świadczy o tym, że były główny dostawca wędlin dla Biedronki dawał Rubinowi towar bez płacenia przez prawie dwa lata.

Teraz Alior Bank złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi o osoby działające w imieniu ZM Henryk Kania, które przekazywały bankowi nierzetelne informacje, gdy spółka ubiegała się w Aliorze o przedłużenie finansowania.

- Złożyliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Mamy podejrzenia odnośnie tego, ze dane przekazane przez spółkę były nierzetelne - mówi gazecie Marcin Herman, rzecznik Alior Banku.

Zobacz też: Henryk Kania na krawędzi. Cała branża mięsna od lat ma niską rentowność

Inaczej mówiąc - spółka okłamała bank, by uzyskać finansowanie. Chodzi o informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym spółki oraz dane o stanie zobowiązań i zapasów producenta wędlin, które miały być zabezpieczeniem pod udzielone finansowanie.

Nad podobnym krokiem ma się zastanawiać drugi największy kredytodawca Kani - Citi Bank Handlowy - nieoficjalnie dowiedziała się gazeta.

Akcje Kani zareagowały spadkiem o ponad 13 proc. w poniedziałek. W piątek po informacji o pozwie przecie Rubin Energy rosły. Wtedy rynek poznał prawdziwy rozmiar i przyczynę problemów spółki, dlatego odreagował spadki w górę. Teraz znów zbliżył się do historycznych minimów.

Jednocześnie Alior wciąż zapewnił, że wspiera działania ZM Kania w kierunku restrukturyzacji spółki i wierzytelności, w tym pozyskanie strategicznego inwestora branżowego.

Co więcej, z również nieoficjalnych wiadomości "Rzeczpospolitej" wynika, że nadzorca sądowy ZM Kania Mirosław Możdżeń złożył do sądu wniosek o odwołanie aktualnego składu zarządu. Zasiada w nim sam Henryk Kania, główny właściciel spółki.

7 czerwca sąd otworzył przyspieszone postępowanie układowe spółki. Spółka zyskała czas na restrukturyzację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zm henryk kania, alior bank, giełda, kan, alr, wiadomości, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-07-2019

jako prokurator bym ich wyśmiaJakie do sądu? To jest tak jak bank przejmuje "dobra zmiana" (głównym udziałowcem jest PZU, który jest spółką państwową) i wyrzuca się z pracy … Czytaj całość

29-07-2019

torewelacyjni analitycy z aliora

29-07-2019

prostyAhhhh, PRZEKRĘT JAK NA SKOKu!!! Szkoda że nikt nie podał majątku Rubin Energy, pewnie biurko, komputer i parę telefonów komórkowych, bo biuro … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (33)