Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ArcelorMittal: Koks niewykorzystany w Krakowie może być wykorzystany w grupie

1
Podziel się:

Planowane przez ArcelorMittal Poland tymczasowe wstrzymanie - od września pracy wielkiego pieca i stalowni w oddziale w Krakowie nie powinno znacząco na przepływy kontraktowe między z Jastrzębską Spółka Węglową (JSW), a niewykorzystany w hucie w Krakowie koks może być użyty przez inne europejskie huty Grupy ArcelorMittal, poinformował członek zarządu ArcelorMittal Poland Tomasz Ślęzak.

ArcelorMittal: Koks niewykorzystany w Krakowie może być wykorzystany w grupie

"Nie przypuszczam, żeby ta sytuacji znacząco na przepływy kontraktowe między nami a JSW. JSW jest i pozostanie dla nas ważnym partnerem" - powiedział Ślęzak dziennikarzom w kuluarach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. Agencja ISBnews jest głównym patronem medialnym EKG.

Wskazał, że koks niewykorzystany w hucie w Krakowie może być wykorzystany przez inne europejskie huty Grupy ArcelorMittal.

Grupa planuje zawiesić pracę wielkiego pieca i stalowni w Krakowie od września. Nie jest pewne, jak długo potrwa zawieszenie, wskazał Ślęzak.

"We wszystkich krajach europejskich są rekompensaty kosztów pośrednich emisji CO2, tylko w Polsce nie ma. Jednak niekoniecznie rekompensaty to będzie czynnik decydujący w sprawie zawieszenia pracy. Wysokie koszty energii są tylko jednym z wielu elementów" - powiedział także członek zarządu.

Wcześniej podczas EKG minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała, że planowana ustawa dotycząca rekompensat pośrednich kosztów CO2 dla przemysłów energochłonnych, w tym hutnictwa, niekoniecznie spowoduje odwrócenie decyzji ArcelorMittal w sprawie wstrzymania pracy wielkiego pieca i stalowni w Krakowie.

Na początku maja br. ArcelorMittal Poland ogłosił tymczasowe wstrzymanie pracy wielkiego pieca i stalowni w oddziale w Krakowie m.in. w związku z osłabieniem popytu na stal i rosnącymi cenami uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Koncern wskazywał wówczas m.in., że huty w Polsce w dłuższej perspektywie wciąż nie mogą liczyć na zapowiadane rekompensaty pośrednich kosztów CO2, które otrzymują producenci stali w wielu krajach UE.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce oraz największym producentem koksu w Europie. Firma ma 6 oddziałów w województwach: małopolskim, opolskim i śląskim.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Metal Odlewan...
5 lata temu
To było wiadome już od kilku lat że tak się stanie. Wszystko byłoby dobrze gdyby ArcelorMittal miał dalej wieczyste użytkowanie ale niestety dzięki prostemu ruchowi w wyniku którego oddał część swoich gruntów miastu dostał pozostałe grunty na własność. Jakieś 5 lat temu jeden z dyrektorów krakowskiego oddziału z którym było mi dane współpracować powiedział wprost. Zastanów się ile można pieniędzy wydrzeć na rekultywację gruntów oraz ile potem te grunty będą warte ......