Notowania

górnictwo
13.05.2019 17:00

ArcelorMittal: Koks niewykorzystany w Krakowie może być wykorzystany w grupie

Planowane przez ArcelorMittal Poland tymczasowe wstrzymanie - od września pracy wielkiego pieca i stalowni w oddziale w Krakowie nie powinno znacząco na przepływy kontraktowe między z Jastrzębską Spółka Węglową (JSW), a niewykorzystany w hucie w Krakowie koks może być użyty przez inne europejskie huty Grupy ArcelorMittal, poinformował członek zarządu ArcelorMittal Poland Tomasz Ślęzak.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Nie przypuszczam, żeby ta sytuacji znacząco na przepływy kontraktowe między nami a JSW. JSW jest i pozostanie dla nas ważnym partnerem" - powiedział Ślęzak dziennikarzom w kuluarach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. Agencja ISBnews jest głównym patronem medialnym EKG.

Wskazał, że koks niewykorzystany w hucie w Krakowie może być wykorzystany przez inne europejskie huty Grupy ArcelorMittal.

Grupa planuje zawiesić pracę wielkiego pieca i stalowni w Krakowie od września. Nie jest pewne, jak długo potrwa zawieszenie, wskazał Ślęzak.

"We wszystkich krajach europejskich są rekompensaty kosztów pośrednich emisji CO2, tylko w Polsce nie ma. Jednak niekoniecznie rekompensaty to będzie czynnik decydujący w sprawie zawieszenia pracy. Wysokie koszty energii są tylko jednym z wielu elementów" - powiedział także członek zarządu.

Wcześniej podczas EKG minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała, że planowana ustawa dotycząca rekompensat pośrednich kosztów CO2 dla przemysłów energochłonnych, w tym hutnictwa, niekoniecznie spowoduje odwrócenie decyzji ArcelorMittal w sprawie wstrzymania pracy wielkiego pieca i stalowni w Krakowie.

Na początku maja br. ArcelorMittal Poland ogłosił tymczasowe wstrzymanie pracy wielkiego pieca i stalowni w oddziale w Krakowie m.in. w związku z osłabieniem popytu na stal i rosnącymi cenami uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Koncern wskazywał wówczas m.in., że huty w Polsce w dłuższej perspektywie wciąż nie mogą liczyć na zapowiadane rekompensaty pośrednich kosztów CO2, które otrzymują producenci stali w wielu krajach UE.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce oraz największym producentem koksu w Europie. Firma ma 6 oddziałów w województwach: małopolskim, opolskim i śląskim.

Tagi: górnictwo, hutnictwo, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-05-2019

Metal OdlewaniecTo było wiadome już od kilku lat że tak się stanie. Wszystko byłoby dobrze gdyby ArcelorMittal miał dalej wieczyste użytkowanie ale niestety dzięki … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)