Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ArcelorMittal Poland rozpocznie postój wielkiego pieca w Krakowie 23 XI

0
Podziel się:

ArcelorMittal Poland rozpocznie proces zatrzymania instalacji surowcowej w krakowskiej hucie 23 listopada, podała spółka.

ArcelorMittal Poland rozpocznie postój wielkiego pieca w Krakowie 23 XI
bEDiEzRx

"Nasze trzy wielkie piece pracują obecnie na technologicznym minimum, co sprawia, że dalsze ograniczanie wielkości produkcji nie wchodzi w grę. Sytuacja rynkowa wciąż się pogarsza, a prognozy nie napawają optymizmem, dlatego nie mamy wyboru - niestety, musimy tymczasowo zatrzymać wielki piec w naszej krakowskiej hucie" - powiedział dyrektor generalny i prezes ArcelorMittal Poland Geert Verbeeck, cytowany w komunikacie.

Grupa podjęła nadzwyczajne działania, aby dostosować poziom wykorzystania mocy produkcyjnych trzech wielkich pieców - jednego w Krakowie i dwóch w Dąbrowie Górniczej - do niższego poziomu popytu na rynku.

"W wielu krajach spada produkcja w sektorze wytwórczym, szczególnie w motoryzacji - w Niemczech produkcja samochodów osobowych zmniejszyła się aż o 11%. Spadek koniunktury i globalna nadpodaż w hutnictwie zwiększają presję na ceny wyrobów gotowych, podczas gdy ceny surowców, szczególnie rudy żelaza, pozostają na wysokim poziomie" - wskazał Verbeeck.

bEDiEzRz

ArcelorMittal Poland podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko co do chęci wznowienia pracy wielkiego pieca i stalowni w Krakowie, jak tylko warunki rynkowe poprawią się na tyle, że uruchomienie instalacji będzie ekonomicznie opłacalne.

"Znaleźliśmy rozwiązania dla osób zatrudnionych w ArcelorMittal Poland dotkniętych tą decyzją. Będziemy także korzystali z tzw. postojowego, ale w niewielkim zakresie, bo ogromna większość naszych pracowników otrzyma propozycję pracy w innych zakładach krakowskiej huty oraz w naszym oddziale w Dąbrowie Górniczej" - dodała Monika Roznerska, dyrektor personalna ArcelorMittal Poland.

W maju br. spółka podała, że planuje tymczasowo wstrzymać pracę wielkiego pieca i stalowni w oddziale w Krakowie m.in. w związku z osłabieniem popytu na stal i rosnącymi cenami uprawnień do emisji dwutlenku węgla. W lipcu decyzja o planowanym na wrzesień postoju została odłożona w czasie.

Tymczasowe zatrzymanie instalacji miało miejsce w przeszłości. Wielki piec i stalownia w krakowskiej hucie nie pracowały od sierpnia 2010 do marca 2011 roku i zostały ponownie uruchomione jak tylko sytuacja rynkowa uległa poprawie, przypomniano także.

bEDiEzRF

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce oraz największym producentem koksu w Europie. Firma ma 6 oddziałów w województwach: małopolskim, opolskim i śląskim.

bEDiEzSa
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)