Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Archidiecezja zbuduje kompleks hotelowy. BBI Development ma kolejną umowę z Kościołem

2
Podziel się:

BBI Development ma szczęście do współpracy z polskimi instytucjami kościelnymi. Po Roma Tower w sercu Warszawy, kolej na kompleks hotelowo-mieszkalny w sercu Warmii.

W takich pięknych okolicznościach przyrody powstanie nowy kompleks hotelowy z udziałem archidiecezji
W takich pięknych okolicznościach przyrody powstanie nowy kompleks hotelowy z udziałem archidiecezji (Materiały prasowe)

Spółka PD4, zależna od giełdowej BBI Development podpisała z Archidiecezją Warmińską umowę spółki komandytowej do realizacji projektu Rybaki-Łańsk. W planach jest budowa hotelu czterogwiazdkowego i budynków mieszkalnych na terenie gminy Stawiguda w województwie warmińsko-mazurskim.

Umowa spółki przewiduje, że łączna wartość wkładów udziałowców wyniesie 32,2 mln zł, z czego PD4 da w gotówce 15 mln zł, a archidiecezja aport w postaci dwóch nieruchomości o łącznej powierzchni ok. 15,5 ha oraz wartości 17,2 mln zł. Wartość inwestycji ma wynieść około 300 mln zł. Wykonawca musi zdobyć finansowanie bankowe, czym zajmie się deweloper.

Zobacz też: Kościoły zmagają się z RODO. Szpital wezwał księdza i został pozwany

PD4 swój wkład wniesie w ratach "stosownie do bieżących potrzeb inwestycyjnych" - podano w komunikacie. Może to się odbyć w drodze potrąceń wierzytelności, przysługujących z tytułu świadczonych usług. Z kolei wkład archidiecezji wymaga jeszcze spełnienia warunków. Jeden wynika ze "specyfiki obrotu ziemią rolną" - podano w komunikacie. Drugi - z konieczności uzyskania stosownych zgód władz kościelnych, czyli samego Watykanu.

- Umowa spółki przewiduje, iż docelowo, a więc po wniesieniu do spółki nieruchomości udział w zysku komandytariuszy kształtować się będzie w następujący sposób: 50,99 proc. - Archidiecezja Warmińska; 48,99 proc. - PD4 - podała spółka BBI Development. Umowa przewstępna podpisana została już pod koniec maja 2018 r. W jej ramach utworzono spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Projekt Rybaki-Łańsk, w której archidiecezja ma 51 proc. udziałów, a spółka zależna BBI 49 proc.

Roma Tower przetarła szlaki

Przypomnijmy, że to już drugi projekt, w którym BBI jest partnerem archidiecezji. Poprzednio chodziło o Archidiecezję Warszawską, wspólnie z którą powstanie Roma Tower, czyli 170-metrowy wieżowiec biurowy w ścisłym centrum stolicy na skrzyżowaniu ul. Emilii Plater i Nowogrodzkiej.

Wkładem kurii do spółki jest grunt o wartości 35 mln zł, co da docelowo 55 proc. udziałów w inwestycji. BBI Development wnosi doświadczenie w prowadzeniu inwestycji i 21 mln zł (z czego do końca 2017 roku wyłożył 5 mln zł). Dla BBI to największe z prowadzonych przedsięwzięć. Wartość inwestycji szacuje się aż na 150 mln euro (ok. 642 mln zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
danteix
3 lata temu
" Wkładem kurii do spółki jest grunt o wartości 35 mln zł, co da docelowo 55 proc. udziałów w inwestycji." - Ten grunt pewnie kuria dostałą od polityków za darmo i teraz watykański kler bogaci się naszą ziemią i naszą kasą , a owieczki zadowolone , że są okradane .
Orion
3 lata temu
I słusznie. Każda nowa inwestycja to nowe miejsca pracy.