Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

ARP i KOWR zawarły porozumienie o utworzeniu parku przem. w Ząbkowicach Śląskich

1
Podziel się:

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) podpisały porozumienie o współpracy celem utworzenia parku przemysłowego EURO-PARK w Ząbkowicach Śląskich, poinformowali przedstawiciele stron. EURO-PARK Ząbkowice to inwestycja typu greenfield. Projekt będzie mógł zostać zrealizowany dzięki przekazaniu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa działki inwestycyjnej o powierzchni 125 ha. Teren dotychczas nieużywany stanie się fundamentem, na którym będzie się rozwijał przemysł przyszłości, zadeklarowały ARP i KOWR.

ARP i KOWR zawarły porozumienie o utworzeniu parku przem. w Ząbkowicach Śląskich
(money.pl)

"ARP w województwie dolnośląskim jest bardzo mocno obecna, nie tylko poprzez spółki z naszej grupy, ale też dzięki podstrefie Euro-Park w Kobierzycach, która jest polskim zagłębiem innowacyjnych technologii. Na bazie doświadczeń kobierzyckich bliska stała nam się idea 'powtórzenia Kobierzyc' w innej części województwa, na terenie miasta Ząbkowice Śląskie. Dziś postawimy pierwszy krok - podpisujemy list intencyjny o utworzeniu spółki celowej, która będzie zarządzać parkiem" - powiedział wiceprezes ARP Paweł Kolczyński podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że to dobry moment na podjęcie decyzji o przygotowanie terenów dla inwestorów, którzy w obecnej sytuacji gospodarczej chcą przenosić produkcję z Azji do Europy.

W ramach porozumienia ARP i KOWR zobowiązały się do przeprowadzenia wszelkich niezbędnych analiz prawnych, finansowych, ekonomicznych oraz technicznych. Ich celem jest wybranie optymalnej formy współpracy, która obejmuje opracowanie koncepcji parku przemysłowego, wycenę nieruchomości wnoszonych do projektu, opracowanie biznesplanu przedsięwzięcia, oszacowanie kwoty koniecznych nakładów na dostosowanie nieruchomości do potrzeb potencjalnych inwestorów oraz przeprowadzenie tzw. Testu Prywatnego Inwestora na potrzeby utworzenia spółki celowej dla realizacji przedsięwzięcia. Porozumienie zostało zawarte na czas nieokreślony.

"Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa od dawna zagospodarowuje nieruchomości nierolne znajdujące się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa pod inwestycje. Obecnie posiada swoje grunty w 9 specjalnych strefach ekonomicznych. Z oferty KOWR skorzystało już wiele światowych koncernów. Cieszymy się, że grunty należące do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa mogą zostać również wykorzystane do utworzenia EURO-PARK-u Ząbkowice. Jego powstanie niewątpliwie przyczyni się do rozwoju gospodarczego całego regionu" - powiedział p.o. dyrektora generalnego KOWR Grzegorz Pięta.

Stopa bezrobocia w powiecie ząbkowickim na koniec grudnia 2019 r. wynosiła 9,3% i była dwukrotnie wyższa od bezrobocia w całym województwie dolnośląskim (4,6%) oraz dużo większa od średniej ogólnopolskiej, która wyniosła w grudniu ub.r. 5,2% (według danych GUS). Utworzenie Parku Przemysłowego Ząbkowice to szansa na redukcję bezrobocia i zaktywizowanie mieszkańców regionu, poinformowali także uczestnicy konferencji.

Działka, na której ma powstać inwestycja położona jest na północ od Ząbkowic Śląskich, przy drodze krajowej nr 8. Teren EURO-PARK-u Ząbkowice już jest przygotowany do funkcji przemysłowych. W jego okolice dociągnięta została sieć wodociągowa i kanalizacyjna, a także sieć gazowa 6,3/1,6 Mpa. Przez samą działkę przebiega też linia energetyczna wysokiego napięcia 220 kV(w przyszłości 400 kV). Atrakcyjność działki znacząco zwiększy się jeszcze w przyszłości po budowie drogi ekspresowej S8 Wrocław-Kłodzko oraz rozbudowie o drugi tor i elektryfikacji przebiegającej w pobliżu linii kolejowej Legnica - Katowice.

Agencja Rozwoju Przemysłu to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Od początku swojej działalności (1991 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. W okresie transformacji ARP uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa. Portfel spółek ARP obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE EURO-PARK Mielec oraz TSSE EURO-PARK Wisłosan.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
adam bloj
2 lata temu
licze ze kiedy powstana tam jakies zaklady pracy to burmistrz pociagnie linie autobusow niskopodlogowych!!!!!niech juz teraz o tym mysli !!!!!-bo z tym ma problem