Notowania

energetyka
25.01.2019 13:50

ARP przekaże 30 mln zł na sieć wodociągową we Wrocławiu i Kobierzycach

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) przekaże 30 mln zł na rozbudowę infrastruktury wodociągowej we Wrocławiu i Kobierzycach, podała Agencja. Lokalne samorządy mają zwrócić te środki ARP w perspektywie 10 lat. Na inwestycji skorzystają mieszkańcy oraz firmy w tym m.in. koncern LG Chem Wrocław Energy, który w podstrefie Kobierzyce buduje największą w Europie fabrykę baterii do aut elektrycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Realizowana we Wrocławiu i gminie Kobierzyce inwestycja cieszy nas podwójnie. Z finansowanej przez nas infrastruktury wodociągowej skorzystają nie tylko mieszkańcy, ale również przedsiębiorcy działający w naszej podstrefie. To między innymi LG Chem, producent baterii do samochodów elektrycznych, który swój największy projekt w Europie prowadzi właśnie w Kobierzycach. Wsparcie takich inwestorów jest kluczowe, bo to ogromna szansa nie tylko dla Dolnego Śląska, ale przede wszystkim dla polskiej gospodarki. Dzięki takim inwestycjom możemy uczestniczyć w nowej odsłonie rewolucji przemysłowej, a to bardzo istotne dla budowania gospodarczej przyszłości Rzeczpospolitej" - powiedział wiceprezes ARP Dariusz Śliwowski, cytowany w komunikacie.

Kluczowe dla realizacji ogromnej inwestycji LG Chem Wrocław Energy jest m.in. dostarczenie odpowiedniej ilości wody. By zaspokoić potrzeby południowej części aglomeracji wrocławskiej - w tym firm działających na terenie podstrefy ekonomicznej (we Wrocławiu i Kobierzycach) - w najbliższych latach zostanie rozbudowana sieć wodociągowa, wskazano.

Fabryka LG Chem Wrocław Energy w Euro-Park Kobierzyce (podstrefa Wrocław - Kobierzyce Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), zajmie około 40 hektarów. Rocznie będą w niej produkowane baterie dla 100 tys. samochodów elektrycznych.

"Bardzo się cieszymy, że współpraca ze strony władz lokalnych i rządowych przyczynia się do rozwoju infrastruktury dla mieszkańców gminy Kobierzyce i części Wrocławia, ale także strefy ekonomicznej i obszarów przemysłowych, na terenie których funkcjonuje i buduje nowy zakład między innymi nasza firma. Nasza firma stawia na efektywne rozwiązania, a także zrównoważony rozwój. Nowa fabryka LG Chem w Biskupicach Podgórnych przyczynia się do promowania zielonych rozwiązań, jakimi są baterie do samochodów elektrycznych - ten obszar gospodarki rozwija się bardzo szybko i elektromobilność staje się faktem. Nasza fabryka zatrudnia 2 tys. pracowników i wraz z rozwojem planujemy zwiększać zatrudnienie" - podkreślił prezes LG Chem Wrocław Energy Seungse Chang.

W sumie nakłady inwestycyjne LG Chem Wrocław Energy mają wynieść około 5,8 mld zł, a w zakładzie ma pracować prawie 6 tys. osób. Kolejne 5 tys. chcą zatrudnić kooperanci spółki. Wśród odbiorców LG Chem znajdą się największe firmy samochodowe: Volkswagen, Volvo, Audi czy BMW, podano także.

"Koszt planowanej rozbudowy sieci wodociągowej we Wrocławiu i Kobierzycach to ponad 30 mln zł. Środki te zapewni ARP, natomiast w perspektywie 10 lat zostaną one zwrócone przez lokalne samorządy. Finansowanie pozwoli na zrealizowanie wielu ważnych inwestycji: we Wrocławiu będzie to dokończenie tzw. Magistrali Południowej miasta, czyli budowa rurociągu przebiegającego od ul. Kobierzyckiej do ul. Ołtaszyńskiej. W gminie Kobierzyce powstanie natomiast nowa magistrala wodociągowa o długości ponad 5 km oraz żelbetowe zbiorniki retencyjne wody. Pompownia wody przejdzie z kolei modernizację" - czytamy dalej w komunikacie.

Koniec prac związanych z rozbudową sieci wodociągowej przewidziany jest na 2022 rok, a w projekt zaangażowane będą zarówno ARP, MPWiK, jak i KPWiK.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Jej strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.

Tagi: energetyka, transport, logistyka, sse, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz