Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Azoty mają zgodę UOKiK na koncentrację. Wspólny projekt z Lotosem, HEC i KIND

11
Podziel się:

Polska chce być chemiczną potęgą. Ma w tym pomóc wielka fabryka polipropylenu, którą wspólnie chcą zbudować Grupa Azoty, Grupa Lotos, Hyundai Engineering Co. (HEC) i Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND).

Polska jest dziesiątym największym importerem zarówno propylenu, jak i polipropylenu.
Polska jest dziesiątym największym importerem zarówno propylenu, jak i polipropylenu. (Materiał prasowy)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy w celu realizacji wspólnego projektu, polegającego na budowie szeregu instalacji, które posłużą do produkcji polipropylenu. Wniosek w tej sprawie złożony został 23 grudnia.

"Zarząd spółki Grupa Azoty S.A. informuje, że w dniu 21 stycznia 2020 roku powziął informację, iż Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na utworzeniu przez emitenta, Hyundai Engineering Co., Ltd., Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation oraz spółkę Grupę Lotos S.A. wspólnego przedsiębiorcy, który będzie prowadził działalność pod firmą Grupa Azoty Polyolefins S.A., co stanowi spełnienie się jednego z warunków zawieszających porozumień wstępnych, o których emitent informował raportami bieżącymi nr 77/2019 z dnia 13 grudnia 2019 roku oraz nr 80/2019 z dnia 23 grudnia 2019 roku" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Jak pisaliśmy w money.pl, Polska jest dziesiątym największym importerem zarówno propylenu, jak i polipropylenu. Na sprowadzanie go do kraju wydajmy miliardy złotych. Korzystają na tym głównie firmy w Niemczech (importujemy stamtąd przede wszystkim polipropylen), Rosji (propylen i polipropylen) i na Ukrainie (propylen).

W 2018 roku sprowadziliśmy oba produkty za łącznie 3,3 mld zł, a w ciągu ośmiu miesięcy bieżącego roku za 2,2 mld zł. Z tego najwięcej z Niemiec - odpowiednio 0,9 mld zł i 0,52 mld zł. Z Rosji import miał wartość odpowiednio 0,24 mld zł i 0,15 mld zł.

Polska chce zmniejszyć te koszty stawiając na własną produkcję. Stąd też parcie na budowę szeregu instalacji.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych.

HEC jest spółką należącą do grupy kapitałowej, w której podmiotem dominującym jest Hyundai Engineering & Construction Co., Ltd., która prowadzi działalność głównie w obszarze projektów budowlanych.

KIND zapewnia kompleksowe wsparcie koreańskim firmom w rozwijaniu ich zagranicznych inwestycji PPP i rozwoju działalności. KIND odgrywa rolę we wspieraniu ogólnych aspektów działalności przedsiębiorstw, od identyfikacji projektów i wspierania rozwoju projektów i finansów po bezpośrednie inwestycje.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(11)
inżynier
4 lata temu
Miejsca pracy, własna produkcja zamiast zamawiać, dobra inwestycja. Walkę z plastikiem proszę zacząć w USA i chinach a nie w Polsce:) Cały świat produkuje i się nie ogląda na Polskę ani na phi ekologię i ekoświat. Proponuję wszystkim ekologom sprawdzić w internecie zapowiedzi "ekologów" z ostatnich 50 lat na temat katastrof, końca świata i innych przeludnień. Przecież to farsa na ustach najznamienitszych ekologów, Ci sami teraz wykrzykują nowe hasła, a ciemny lud wierzy.
cde
4 lata temu
wreszcie się rozwijamy a nie zwijamy jak za tuska...
4554
4 lata temu
No alcke w górę była prpgnoza, ze nawet 2 razy
hdd
4 lata temu
Larum Larum w Niemczech Grają Makrela i Putin Grzmi kto wydał zgodę Polsce na rozwinięcie Przemysłu Chemicznego.
odzyskujący n...
4 lata temu
przecież mamy fabryki w Niemczech. Kolejny przejaw megalomanii...