Notowania

chemia
22.01.2020 08:57

Azoty mają zgodę UOKiK na koncentrację. Wspólny projekt z Lotosem, HEC i KIND

Polska chce być chemiczną potęgą. Ma w tym pomóc wielka fabryka polipropylenu, którą wspólnie chcą zbudować Grupa Azoty, Grupa Lotos, Hyundai Engineering Co. (HEC) i Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND).

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiał prasowy)
Polska jest dziesiątym największym importerem zarówno propylenu, jak i polipropylenu.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy w celu realizacji wspólnego projektu, polegającego na budowie szeregu instalacji, które posłużą do produkcji polipropylenu. Wniosek w tej sprawie złożony został 23 grudnia.

"Zarząd spółki Grupa Azoty S.A. informuje, że w dniu 21 stycznia 2020 roku powziął informację, iż Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na utworzeniu przez emitenta, Hyundai Engineering Co., Ltd., Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation oraz spółkę Grupę Lotos S.A. wspólnego przedsiębiorcy, który będzie prowadził działalność pod firmą Grupa Azoty Polyolefins S.A., co stanowi spełnienie się jednego z warunków zawieszających porozumień wstępnych, o których emitent informował raportami bieżącymi nr 77/2019 z dnia 13 grudnia 2019 roku oraz nr 80/2019 z dnia 23 grudnia 2019 roku" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Jak pisaliśmy w money.pl, Polska jest dziesiątym największym importerem zarówno propylenu, jak i polipropylenu. Na sprowadzanie go do kraju wydajmy miliardy złotych. Korzystają na tym głównie firmy w Niemczech (importujemy stamtąd przede wszystkim polipropylen), Rosji (propylen i polipropylen) i na Ukrainie (propylen).

W 2018 roku sprowadziliśmy oba produkty za łącznie 3,3 mld zł, a w ciągu ośmiu miesięcy bieżącego roku za 2,2 mld zł. Z tego najwięcej z Niemiec - odpowiednio 0,9 mld zł i 0,52 mld zł. Z Rosji import miał wartość odpowiednio 0,24 mld zł i 0,15 mld zł.

Dane GUS wskazują na szybki rozwój branży chemicznej.
Chemia z Polski. Polska chce być chemiczną potęgą. Rosjanom i Niemcom to nie w smak

Polska chce zmniejszyć te koszty stawiając na własną produkcję. Stąd też parcie na budowę szeregu instalacji.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych.

HEC jest spółką należącą do grupy kapitałowej, w której podmiotem dominującym jest Hyundai Engineering & Construction Co., Ltd., która prowadzi działalność głównie w obszarze projektów budowlanych.

KIND zapewnia kompleksowe wsparcie koreańskim firmom w rozwijaniu ich zagranicznych inwestycji PPP i rozwoju działalności. KIND odgrywa rolę we wspieraniu ogólnych aspektów działalności przedsiębiorstw, od identyfikacji projektów i wspierania rozwoju projektów i finansów po bezpośrednie inwestycje.

Tagi: chemia, farmacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-01-2020

PoliPrzecież walczymy z wszechobecnym"plastikiem" to po co budować nowego potwora a potem z nim walczyć?

22-01-2020

PolakI dobrze gonić ruska i niemca

22-01-2020

DaroTo jasne walczyć i mieć chyba z tego coś

Rozwiń komentarze (11)