Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Bank Spółdzielczy w Grębowie pod zarządem komisarycznym. Decyzję podjął KNF

22
Podziel się:

Rada nadzorcza banku zostaje zawieszona, a członkowie dotychczasowego zarządu odwołani. Bank Spółdzielczy w Grębowie trafił pod zarząd komisaryczny. W poniedziałek Bank Spółdzielczy w Grębowie przeżył prawdziwy szturm spanikowanych klientów.

Rada nadzorcza banku zostaje zawieszona.
Rada nadzorcza banku zostaje zawieszona. (WP.PL, Jacek Bereźnicki)
bEKsYEdN

Ustanowienie zarządu komisarycznego nie wpłynie na obsługę klientów banku spółdzielczego. Jak zapewnia KNF, placówka w Grębowie nadal będzie świadczył usługi w dotychczasowym zakresie. W mocy pozostają wszystkie umowy łączące ten bank z klientami. Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami Banku Spółdzielczego w Grębowie - podkreśla Komisja.

Przypomnijmy, że w poniedziałek Bank Spółdzielczy w Grębowie przeżył prawdziwy szturm klientów, którzy w panice wypłacali swoje pieniądze i zrywali lokaty. Według prezes tego banku panikę wywołała fałszywa plotka, jakoby w banku skończyły się pieniądze - przeinformował Polsat News.

- To jest nakręcanie spirali, wymyślane są różne rzeczy, które są powielane przez jednego klienta, następnie drugi coś tam dodaje i plotka idzie w eter - tłumaczyła stacji Janina Kopała, prezes Banku Spółdzielczego w Grębowie. Zapewniła, że autora plotki ustali. Nie wykluczyła, że zajmie się tym policja.

bEKsYEdP

Sprawą zainteresowała się KNF, a już w środę podjęła decyzję w sprawie banku. "Komisja, biorąc pod uwagę analizę stanu faktycznego oraz obowiązujący stan prawny, stwierdziła spełnienie przesłanek wynikających z art. 145 ust. 1 ustawy Prawo bankowe i zasadność ustanowienia w banku zarządu komisarycznego w celu zapewnienia efektywności wdrażanego planu naprawy. Zarząd komisaryczny został zobowiązany m.in. do sporządzenia sprawozdania finansowego banku na dzień poprzedzający dzień ustanowienia zarządu komisarycznego oraz poddania tego sprawozdania badaniu przez biegłego rewidenta" - czytamy w komunikacie KNF.

"Z dniem 10 lipca 2019 r., stosownie do art. 145 ust. 2 ustawy Prawo bankowe, rada nadzorcza zostaje zawieszona, członkowie dotychczasowego zarządu banku zostają odwołani z mocy prawa, a ustanowione wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasają. Od decyzji KNF rada nadzorcza może wnieść skargę do sądu administracyjnego w terminie 7 dni od daty doręczenia decyzji. Wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania decyzji" - czytamy dalej.

Zobacz także: Obejrzyj: Frankowicze czekają na wyrok Brukseli. To może być przełom
bEKsYEdV

Zarząd komisaryczny w Banku Spółdzielczym w Grębowie ustanowiono w następującym składzie: Zbigniew Leszek Górniak (przewodniczący zarządu komisarycznego), Joanna Mandla (członek zarządu komisarycznego), Edyta Maria Glajcar (członek zarządu komisarycznego).

Na zarząd komisaryczny przechodzi prawo podejmowania uchwał i decyzji we wszystkich sprawach zastrzeżonych w ustawie Prawo bankowe i statucie do właściwych władz i organów banku. Na czas trwania zarządu komisarycznego kompetencje innych organów banku zostają zawieszone, podano.

bEKsYEdW

Suma bilansowa banku na dzień 31 maja 2019 r. wynosiła 60 208 213 zł.

bEKsYEeq
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(22)
????
2 lata temu
Skoro uznali ze zarzad komisaryczny jest miezbedny to znaczy ze kasy rzeczywiscie zabraklo. Nie spodobalo sie ze ktos ludzi pstrzegl?
dddd
2 lata temu
zapewniam, ze plotka nie byla falszywa, ZADEN bank na swiecie nie ma tyle depozytow, zeby zaspokoic roszczenia wszystkich swoich klientow
Marta
2 lata temu
Bank za zeta
bEKsYEer
Bryś
2 lata temu
A już myślałem że Get in.
i Jus
2 lata temu
banki+.
...
Następna strona