Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Barometr Flotowy 2020: 18% polskich flot chce wprowadzić pojazdy elektryczne

0
Podziel się

Obecnie 30% polskich firm posiada w swoich flotach pojazdy z napędem alternatywnym, choć tylko 3% deklaruje, że już ma samochody w pełni elektryczne. 18% z nich planuje natomiast wprowadzenie pojazdów elektrycznych w ciągu najbliższych 3 lat, wynika z badania Barometr Flotowy 2020, zrealizowanego przez Arval Mobility Observatory.

Barometr Flotowy 2020: 18% polskich flot chce wprowadzić pojazdy elektryczne
bDnGYDfp

"30% firm w Polsce posiada w swoich flotach pojazdy zasilane alternatywnie (hybrydy, hybrydy plug-in, pojazdy elektryczne, ale także zasilane LPG lub CNG), co daje nam 10 miejsce wśród 20 krajów objętych badaniem Barometr Flotowy 2020" - powiedział manager w Arval Mobility Observatory Radosław Kitala podczas prezentacji raportu.

Z badania wynika, że 50% polskich firm chce wprowadzić pojazdy alternatywne do swoich flot w ciągu 3 lat, w porównaniu do 62% w Unii Europejskiej, z tego 18% myśli o wprowadzeniu pojazdów w pełni elektrycznych (40% w UE).

"Głównym powodem tych zamierzeń jest chęć obniżenia emisji zanieczyszczeń oraz redukcja kosztów paliwa" - dodał Kitala.

bDnGYDfr

Dyrektor generalny Arval Service Lease Polska Robert Antczak podkreślił, że badanie zostało przeprowadzone między styczniem i marcem 2020 roku, co oznacza, że dzisiaj zapewne odpowiedzi byłyby inne w związku z pandemią, szczególnie w odniesieniu do decyzji krótko- i średnioterminowych.

"Jednak długoterminowe trendy w naszej ocenie nie uległy zmianie, a do takich należy dążenie do zwiększenia udziału napędów alternatywnych i mobilność jako usługa" - przekonywał.

Według barometru, finansowanie flot w Polsce nadal wygląda inaczej niż w UE. 44% flot w w naszym kraju finansowane jest leasingiem, 43% ze środków własnych firm, a jedynie 10% wynajmem długoterminowym. Dla porównania w UE środki własne stanowią 39%, wynajem długoterminowy - 29%, a leasing - 24%.

"40% firm deklaruje jednak, że będzie chciało skorzystać z wynajmu długoterminowego w ciągu 3 lat, w porównaniu do 29% przed rokiem" - powiedział Kitala.

bDnGYDfx

Średnia liczba pojazdów w polskiej flocie to 109, nieco więcej niż wynosi europejska średnia. Przy tym 31% firm planuje powiększyć flotę w ciągu 3 lat, a jedynie 6% ograniczyć, w porównaniu do odpowiednio: 28% i 8% w UE.

"Spada też średni wiek użytkowanych pojazdów, który wynosi obecnie 5,9 lat i zbliżył się do średniej europejskiej na poziomie 5,5 roku" - podsumował Kitala.

Arval specjalizuje się w leasingu pojazdów z pełną obsługą oraz w nowych rozwiązaniach w zakresie mobilności. Łączna flota leasingowana przez Arval składa się z 1,3 mln pojazdów na całym świecie (grudzień 2019 r.).

bDnGYDfS
Źródło:
KOMENTARZE
(0)