Notowania

handel detaliczny
18.07.2019 09:41

BIEC: Wskaźnik Dobrobytu spadł o 0,4 pkt m/m w lipcu

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, w lipcu 2019 r. spadł o 0,4 punkt w stosunku do swej wartości z miesiąca poprzedniego, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Podziel się
Dodaj komentarz

"Wskaźnik Dobrobytu odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa w lipcu 2019 r. spadł o 0,4 punktu w stosunku do swej wartości sprzed miesiąca. Był to czwarty z kolei miesiąc obniżania się wartości wskaźnika a tym samym pogarszania kondycji finansowej przeciętnego Kowalskiego" - czytamy w raporcie.

Rosnąca inflacja redukuje realną siłę nabywczą wynagrodzeń oraz świadczeń socjalnych. Zdecydowanie bardziej odczuwają to osoby o niższych dochodach, gdzie zazwyczaj udział wydatków na żywność jest wyższy od przeciętnej dla całej populacji. Zaś w ostatnim czasie ceny żywności wzrosły o ponad 5% w skali roku, wskazali analitycy.

"Zdecydowanie wolniej niż przed rokiem rosną wynagrodzenia w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 10 pracowników. Ich nominalny wzrost w czerwcu br. wyniósł 5,3%, zaś po uwzględnieniu wzrostu cen - zaledwie 2,4% i był to najwolniejszy wzrost wynagrodzeń od wiosny 2017 roku" - czytamy dalej.

"Od kilku miesięcy obserwujemy również zdecydowanie wolniejszy wzrost zatrudnienia. Co prawda, w czerwcu br. liczba pracujących w firmach zatrudniających co najmniej 10 pracowników była nieco wyższa niż przed miesiącem jednak niewiele zmieniła się w stosunku do danych za marzec br. Możemy więc mówić o pewnej stagnacji w kreacji nowych miejsc pracy" - napisano także w raporcie.

Tagi: handel detaliczny, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz