Notowania

finanse
09.10.2019 10:00

BIK: Polacy zaciągnęli 159,2 tys. hipotek o wartości 42,86 mld zł w I-VIII br.

Polacy zaciągnęli łącznie 159,2 tys. kredytów mieszkaniowych na wartość 42,86 mld zł w okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2019 r., wynika z analizy Biura Informacji Kredytowej (BIK). Blisko 40% wartości wszystkich udzielonych hipotek "zlokalizowanych" jest na obszarze 5 aglomeracji miejskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
BIK: Polacy zaciągnęli 159,2 tys. hipotek o wartości 42,86 mld zł w I-VIII br.

"Najwięcej hipotek banki udzieliły mieszkańcom aglomeracji warszawskiej 19,6 tys. szt., które stanowią 12% wszystkich udzielonych kredytów w kraju. Najmniej kredytów na mieszkania zaciągnięto w aglomeracji opolskiej - jest to 1,3 tys. szt., czyli 1% wszystkich hipotek" - czytamy w komunikacie.

W aglomeracji warszawskiej udzielono nie tylko najwięcej kredytów mieszkaniowych ze wszystkich aglomeracji, ale również na największą wartość - 7,28 mld, co oznacza, że prawie co piąta złotówka z wziętego w Polsce kredytu hipotecznego, w okresie styczeń - sierpień 2019 r., została zaciągnięta przez mieszkańca aglomeracji warszawskiej, podkreślono.

"Wysoki udział aglomeracji warszawskiej wynika z pozycji, jaką w Polsce odgrywa stolica i okalające ją miejscowości, pod względem ekonomicznym i demograficznym. Warszawy jako miasta nie dotyczy zjawisko depopulacji. Poziom bezrobocia jest jednym z najniższych, a uzyskiwane dochody jednymi z najwyższych w Polsce. Sprzyja to wysokim cenom nieruchomości, które z kolei ciągną w górę średnią wartość kredytu mieszkaniowego" - powiedział główny analityk BIK Waldemar Rogowski, cytowany w materiale.

Na obszarach poza 11 aglomeracjami miejskimi (warszawska, wrocławska, krakowska, trójmiejska, poznańska, górnośląska, łódzka, bydgosko-toruńska, szczecińska, lubelska, opolska) w okresie styczeń - sierpień 2019 r. udzielono 86,61 tys. sztuk kredytów mieszkaniowych na kwotę 20,2 mld zł. Stanowią one w ujęciu liczbowym 54% wszystkich zaciągniętych zobowiązań hipotecznych w Polsce, a w wartościowym 47%.

Tagi: finanse, bankowość, budownictwo, nieruchomości, giełda, wiadomości, giełda na żywo, bik
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz