Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Borys: W bardzo dużej liczbie firm partycypacja w PPK wynosi co najmniej 50%

4
Podziel się:

Średni poziom partycypacji w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) pierwszej transzy pracodawców zatrudniających powyżej 250 pracowników PPK w "bardzo dużej liczbie" firm przekracza 50%, zaś średni wynik obniża sporo firm "z dziwnie niską partycypacją 10%", poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.

Borys: W bardzo dużej liczbie firm partycypacja w PPK wynosi co najmniej 50%

"Jest bardzo duża liczba firm z bardzo wysoką partycypacją w @Moje_PPK powyżej 50%, w tym wiele firm z udziałem 60-70% pracowników! Średnią w dół ciągnie sporo firm z dziwnie niską partycypacją 10%. Z tych firm mamy sygnały o presji pracodawcy na rezygnację. Będziemy reagować" - napisał Borys na swoim profilu na Twitterze.

Na początku tygodnia w raporcie ekspertów Instytutu Emerytalnego autorstwa dr. Antoniego Kolka oraz dr. Marcina Wojewódki pt. "Poziom partycypacji w Pracowniczych Planach Kapitałowych" podano, że średni poziom partycypacji w PPK pierwszej transzy pracodawców zatrudniających powyżej 250 pracowników PPK oscyluje wokół 40%.

Kilka dni później wiceprezes PFR Bartosz Marczuk skomentował na Twitterze: "40-50% partycypacja w PPK, którą zakładamy, oznacza, że na starość będzie od I 2021 oszczędzać extra ok. 5 mln Polaków. Teraz jest ok. 1-1,2 mln takich osób. Potem partycypacja będzie rosnąć, bo ludzie będą się do PPK przekonywać. To będzie fundamentalna zmiana na lepsze".

Dane opublikowane w raporcie zostały udostępnione przez kilkadziesiąt podmiotów, z których przytłaczająca większość to podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób zatrudnionych. Pozostałe, mniejsze podmioty to te wchodzące w skład grup kapitałowych w rozumieniu przepisów ustawy o PPK, w ramach których do grupy wstępowały podmioty zobowiązane do tworzenia PPK w IV kwartale 2019 roku.

Pracownicze plany kapitałowe to przeznaczony dla pracowników program długoterminowego oszczędzania. Gromadzone w PPK oszczędności mają pochodzić ze składek pracowników, pracodawców i dopłat od państwa. Reforma związana z tworzeniem PPK ruszyła 1 lipca i objęła na początku największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób. Do 2021 roku większość pracodawców w Polsce ma utworzyć PPK dla swoich pracowników.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
roman
4 lata temu
Wcale nie jestem zdziwiony. Jest to jakaś forma lokaty kapitału, więc dlaczego ludzie mieliby nie odkładać własnie w taki sposób. zawsze można wcześniej z tych pieniędzy skorzystać chociażby na mieszkanie.
morela
4 lata temu
PPK potrzebuje czasu jak kazdy nowy pomysł. Ludzie sa nieufni i bardzo dobrze w sumie, bo jak w gre wchodzi gotówka to trzeba zachowac ostrożnosc. Samo ppk wprowadzili po to, zeby oprocz marnych emerytur Polacy mieli dodatkowe oszczednosci, których niestety wiekszosc nie ma, bo ich na nie nie stac. Żyje sie z dnia na dzien bez myslenia o tym co bedzie za kilkanascie lat
jurina
4 lata temu
Nie wiem jak w innych firmach ale tam gdzie ja pracuje to większość osób zaufała ze tak powiem PPK i nie chca sie wypisac. Wiele osób chce zobaczyć jak to będzie działało.
takpytam
4 lata temu
znowu sabotaż,czy wina Tuska?