Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Borys z PFR: PKB Polski może spaść o co najmniej 5-10% w II kwartale

0
Podziel się:

W Polsce należy zakładać wejście gospodarki w II kwartale w głęboką recesję rządu co najmniej 5-10%, uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. Według niego, sytuacja gospodarcza może zacząć się stabilizować od III kwartału, a powrót na ścieżkę wzrostu może nastąpić na przełomie 2020 i 2021 roku.

Borys z PFR: PKB Polski może spaść o co najmniej 5-10% w II kwartale

"Gospodarczy i społeczny koszt pandemii COVID-19 będzie gigantyczny. Obecne prognozy zakładają spadek PKB w USA i Europie rzędu 10-15% w najbliższych trzech miesiącach, oraz recesje rzędu 8-10% w całym 2020 r. Nastąpi silny spadek konsumpcji, inwestycji i światowego handlu oraz znaczący wzrost bezrobocia. Biorąc pod uwagę skalę kryzysu na świecie oraz walkę z epidemią, również w Polsce należy zakładać wejście gospodarki w drugim kwartale w głęboką recesję rządu co najmniej 5-10%. Scenariusz zatrzymania zachorowań w drugim kwartale zakłada, że sytuacja gospodarcza zacznie się stabilizować od trzeciego kwartału, a powrót na ścieżkę wzrostu może nastąpić na przełomie 2020 i 2021 roku. Spada szansa na odbicie w gospodarce typu 'V', a bardziej prawdopodobny jest wariant typu 'U'. Coraz bardziej staje się jasne, że przynajmniej do czasu szczepionki świat będzie zupełnie inny" - napisał Borys w komentarzu dla Business Insider Polska.

Zwrócił uwagę, że badania ekonomiczne pandemii grypy hiszpanki w 1918 r. wskazują, iż wywołana pandemią recesja trwała ok. trzech kwartałów i spowodowała spadek PKB o ok. 6% i konsumpcji o ok. 8% w gospodarkach jej dotkniętych.

"Jest to zbieżne z dotychczasowym przebiegiem recesji w Chinach, natomiast przy bardzo ścisłych restrykcjach zdrowotnych. Niepokojące natomiast są informacje o powrocie zachorowań w tym regionie, w tym u osób, które przeszły COVID-19. Wszystko więc zależy od tego, jak długo trwać będzie walka z koronawirusem. Dlatego tak kluczowa nie tylko dla naszego zdrowia, ale też kosztów społecznych i gospodarczych pandemii COVID-19, jest dyscyplina w przestrzeganiu restrykcji, pozostanie w domu i zrobienie wszystkiego, aby zatrzymać rozwój zachorowań. A później kluczowe będą środki bezpieczeństwa przy powrocie do pracy i normalnego życia" - wskazał szef PFR.

Podkreślił, że skutkom ekonomicznym pandemii mają przeciwdziałać pakiety osłonowe ogłaszane w wielu krajach, w tym Tarcza Antykryzysowa o wartości obecnie ponad 220 mld zł.

"Wartość Tarczy to ok. 10% PKB, co czyni ją jedną z największych w porównaniu do innych państw. W jej ramach na wparcie pracowników i ochronę miejsc pracy oraz wsparcie finansowe dla przedsiębiorców przeznaczonych zostało ponad 40 mld zł" - napisał Borys.

Podkreślił, że jednym z kluczowych celów rządowej Tarczy Antykryzysowej jest ochrona miejsc pracy poprzez wsparcie finansowe dla firm.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)