Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Bruksela: ostra redukcja CO2. Emisja ma spaść o 60 proc. do 2030 roku

6
Podziel się

Eurodeputowani z Komisji Środowiska poparli wyznaczony przez Komisję Europejską plan osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku, ale na rok 2030 zaproponowali przyjęcie "bardziej ambitnego celu" ograniczenia emisji CO2 o 60 proc., poinformował Parlament Europejski.

Bruksela ma plan redukcji CO2
Bruksela ma plan redukcji CO2 (pxhere.com)
bEhEwjgB

Komisja Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego przyjęła sprawozdanie w sprawie prawa klimatycznego UE 46 głosami za, 18 przeciw i 17 wstrzymujących się.

"Posłowie popierają ogólny cel unijnego prawa klimatycznego, jakim jest włączenie celu neutralności klimatycznej do 2050 r. do prawodawstwa UE, ale jednocześnie domagają się bardziej ambitnego celu na rok. 2030. Wzywają do ograniczenia emisji o 60 proc. w 2030 r. w porównaniu do roku 1990 r., zamiast - proponowanego przez Komisję ograniczenia o co najmniej 50proc. do 55 proc." - podał Parlament w komunikacie.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6533046815671937v">Ekologia i ekonomia, jak zbudować zieloną przyszłość</a>
bEhEwjgD

Eurodeputowani chcą też, aby po przeprowadzeniu oceny skutków Komisja zaproponowała cel pośredni na 2040 r., aby upewnić się, że UE jest na dobrej drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej w roku 2050.

Europosłowie wzywają Komisję do zaproponowania do 31 maja 2023 r dochodzenia na poziomie UE do neutralności węglowej w 2050 r. w drodze zwykłej procedury decyzyjnej. Posłowie zwracają się również do Komisji, aby oceniła i zaproponowała poprawki do wszystkich odpowiednich przepisów UE, które przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, podano także.

bEhEwjgJ

Chcą również, aby Komisja co dwa lata wydawała raport na temat postępów poczynionych przez UE i państwa członkowskie w realizacji celów klimatycznych. Opowiadają się także za utworzeniem niezależnego organu naukowy, który będzie monitorował postępy w dążeniu do wyznaczonego celu.

Europosłowie chcą również, aby zarówno UE, jak i wszystkie państwa członkowskie indywidualnie stały się neutralne dla klimatu do 2050 r., i wzywają do odpowiedniego poziomu finansowania ze strony UE i państw członkowskich, aby to uczynić. Ponadto posłowie twierdzą, że zarówno UE, jak i państwa członkowskie powinny usuwać więcej gazów cieplarnianych niż emitują.

Komisja PE domaga się ponadto, by UE i państwa członkowskie wycofały wszystkie bezpośrednie i pośrednie dotacje do paliw kopalnych najpóźniej do 31 grudnia 2025 r., wskazując na potrzebę kontynuowania wysiłków na rzecz zwalczania ubóstwa energetycznego.

bEhEwjgK

Domagają się też przeglądu prawa, by zapewnić zgodność prawa klimatycznego z wysiłkami na rzecz ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5° C, zgodnie z porozumieniem paryskim.

Parlament zagłosuje w pierwszym czytaniu podczas sesji plenarnej w dniach 5-8 października, po czym jest gotów do rozpoczęcia negocjacji z państwami członkowskimi w tej sprawie.

bEhEwjhe
energetyka
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(6)
Radek
9 miesięcy temu
To jest naprawdę chore i niebezpieczne gospodarczo.
Palacz
9 miesięcy temu
Ale Bruksela nie da mi na nowy piec niskoemisyjny .
jasemty
9 miesięcy temu
przeniosą przemysł poza Europę, śmieci zamiast do nas pojadą do Afryki tylko ne wiem co zrobią z rolnictwem. futerka już be a może i kurki świnki. bo jeśli nie to te 40% pozostałych co2 na pewno im nie wystarczy do tuczu
bEhEwjhf
Trudno pojąć
9 miesięcy temu
To jak, w 2030 roku europejskie samochody będą z kukurydzy?
Polak wkurzon...
9 miesięcy temu
Unia to w wielu przypadkach dyktat nie liczący sie z realiami obecnego życia która przeniosła produkcję do Chin a następnie wożenie tej produkcji w obie strony odpowiedzialni za konsumpcjonizm i emisję gazów cieplarnianych przez transport morski i lotniczy.