Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

CBRE: Powierzchnia magazynowa w Polsce wzrośnie do ponad 20 mln m2 w 2020 r.

0
Podziel się

Dostępna powierzchnia magazynowa w Polsce osiągnie wielkość ponad 20 mln m2 w 2020 r., wynika z raportu CBRE "Market Outlook". Łącznie przybędzie ponad 1,8 mln m2 powierzchni magazynowej, z czego najwięcej w regionie Śląska (478 tys. m2) i Mazowsza razem z Warszawą (482 tys. m2).

CBRE: Powierzchnia magazynowa w Polsce wzrośnie do ponad 20 mln m2 w 2020 r.
bDZFFcUR

W 2019 r. do użytku oddano 2,7 mln m2 nowoczesnej powierzchni przemysłowej i logistycznej, co jest najwyższym poziomem w historii. Podaż na koniec roku ustabilizowała się na poziomie 18,4 mln m2. Największym projektem oddanym do użytku był Panattoni BTS Amazon Gliwice o łącznej wielkości 210 tys. m2. Całkowite roczne zapotrzebowanie na taką przestrzeń już od kilku lat utrzymuje się na poziomie ok. 4 mln m2, dlatego inwestorzy nieustannie prowadzą budowy spekulacyjne, przewidując potrzeby najemców. Obecnie w budowie jest 1,9 mln m2, z czego około połowa to inwestycje na zapas, przypomniano.

"Cały czas przybywa i będzie przybywać przestrzeni magazynowej w naszym kraju. Popyt wciąż wyprzedza podaż. W 2020 roku dostępna powierzchnia osiągnie 20 mln m2, co można traktować jako kamień milowy rynku magazynowego w Polsce. Cały czas bardzo ważną rolę w rozwoju branży odgrywa rosnący rynek e-commerce. W 2019 roku wielkość transakcji na rynku magazynowym dla e-commerce utrzymała się na poziomie zbliżonym do lat poprzednich i wyniosła około 10% całkowitego popytu. Powstają zarówno duże centra logistyczne, w strategicznych komunikacyjnie miejscach w różnych częściach kraju, jak również kurierskie centra dystrybucyjne zlokalizowane blisko dużych miast, co jest kluczowe dla tzw. logistyki ostatniej mili" - powiedziała szefowa działu powierzchni magazynowych i logistyki w CBRE Beata Hryniewska, cytowana w komunikacie.

Mazowsze charakteryzuje się największą w kraju podażą dostępnej przestrzeni magazynowej. W całym województwie mazowieckim razem z rynkiem warszawskim wynosi ona powyżej 4 mln m2. Na kolejnych miejscach plasuje się Śląsk i województwo łódzkie, gdzie podaż dostępnej przestrzeni magazynowej przekracza 3 mln m2.

bDZFFcUT

Mazowsze i Śląsk wiodą również prym pod względem powierzchni magazynowej w budowie. W województwie mazowieckim powstaje 482 tys. m2 powierzchni, a w województwie Śląskim 478 tys. m2. Wysoko na liście regionów w rywalizacji o nowe magazyny znalazły się także województwo dolnośląskie (268 tys. m2 w budowie) oraz pomorskie, w którym powstaje niemal 263 tys. m2 takiej powierzchni. To ponad jedna trzecia istniejących obecnie zasobów w tym rejonie, które wynoszą ok. 650 tys. m2. W okolicy Łodzi obecnie buduje się nieco mniej (ponad 72 tys. m2), wskazano również.

"Podczas gdy większość zasobów jest nadal skoncentrowana w pięciu największych regionach (Warszawa, Katowice, Łódź, Poznań i Wrocław), aktywność deweloperów powoli rozprzestrzenia się na cały kraj i nie dotyczy to tylko projektów BTS. Parki logistyczne powstają w pobliżu takich miast jak Olsztyn, Kielce czy Radom i możemy spodziewać się wzrostu zainteresowania rynkami, które dotychczas były mniej popularne. Będzie to zależało od warunków panujących na lokalnym rynku pracy, w tym głównie dostępności siły roboczej, niezbędnej do obsadzenia wolnych miejsc pracy w centrach dystrybucyjnych" - podsumowano.

bDZFFcVu
budownictwo
nieruchomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)